• Reklam
Reklam

Matematik Öğretmeni Şeyma Karakoç'tan "Vaveyla"

“Kalbimdeki Bosna ve İzmir aşkı için .. Ve kalp sesini duyuramayan yankılara sığınan, sessizliğe gömülen uzaklara kaçan herkes için... Müzik için (ederlezi için), yağmurlar geldiğinde bir hiç uğruna ölen (giden) salyangozlar için... Fakat en önemlisi karakterimiz Hasan için, Vaveyla sizlerle” Şeyma Karakoç

Reklam
Matematik Öğretmeni Şeyma Karakoç'tan "Vaveyla"
15 Şubat 2021 - 02:39 - Güncelleme: 15 Şubat 2021 - 16:20
  • Reklam

Elbistanlı öğretmenin ilk kitabı okuyucu ile buluştu.

Esra Öziskender, @esraoziskender (Facebook, Instagram, LinkedIn) @HRLinkConsultin (Twitter) [email protected]

Anne ve babası Elbistanlı, İstanbul doğumlu matematik öğretmeni Şeyma Karakoç’un kaleme aldığı Vaveyla adlı ilk romanı okuyucu ile buluştu.

Şeyma Karakoç, lise yıllarından beri yazdığı şiirlerine ek olarak ‘Vaveyla’ adlı bir roman kaleme aldı. Genç öğretmenin roman türündeki bu kitabı yayımlanarak ülke genelindeki tüm kitapevleri ve online olarak okuyucunun beğenisine sunuldu.

EÖ: Kitabı Nasıl yazdın?

ŞK: Bir salyangoz gibi kabuğuma çekilip kış uykuma devam edecektim. Belki de evim sırtımda gezecektim. Salyangozlar sağırdır. Kulaklarımı dış Dünya'ya kapatıp yoluma devam edecektim. Fakat insandım. Bir akşam terasta yeni aldığım çilekli kahvemi tadarken, bir hayalin içinde buldum kendimi. İçtiğim kahvenin bir kitabın son sahnesi olabileceği fikri. Bu fikri özel yapan, "Vaveyla" nın ortaya çıkışı.
 
Başlangıçta bu fikri Dünya ile buluşturmak istemedim. Fakat arkadaşım Dt. Hasan Biçer, herkesten gizleyerek kurduğum bu hayali "Bir roman yazmalısın, kitap çıkarmalısın." sözleriyle ben daha hiç kimse ile paylaşmamışken bana sundu.
O gün yazmaya karar verdim. Bir söz verdim. Çıktığım bu yolda bana çok destek sağladı. Emek verdi. Umutsuzluğa düştüğüm zamanlar motive etti. Ne zaman vazgeçecek olsam verdiğim 'söz' aklıma geldi. Bizler Mehmet Akif Ersoy'un söze ne kadar çok değer verdiği hikayeleri ile büyüyen bir nesiliz. Arkadaşım, "Herkesi memnun etmek olanaksızdır." sözleriyle hayalimden vazgeçmemem için bu uzun yolda benimle beraber yürüyerek büyük bir fedakarlık gösterdi. İçimde koparmaya çalıştığım çığlığı "Vaveyla" olarak dış Dünya'ya aktarmayı beraber başarabildik.

Çok fazla yokuşlu yol vardı. Fakat zihnimdeki Dünya'yı elimin altına alıp okumak şu an büyük mutluluk veriyor.

 


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com