• Reklam

Mehmet Kızmaz iPhone 12 Pro Max'ı İnceledi

Herkesin uzun süredir beklediği iPhone 12 serisi Amerika'da tanıtımı yapıldıktan sonra mağazalarda satışına başlandı. Mehmet V Kızmaz Youtube kanalında iPhone 12 Pro Max modelinin kutu açılışını ve incelemesini yapıyor. Tüm teknik bilgilerinin yanı sıra detaylı fiyat bilgisi de içeren haberimizi kaçırmayın...

Reklam
Mehmet Kızmaz iPhone 12 Pro Max'ı İnceledi
22 Kasım 2020 - 21:49 - Güncelleme: 22 Kasım 2020 - 22:09
Reklam
Reklam

Daha önce iPhone 12 Pro'nun kutusunu açarken de eleştirdiğini hatırlatan Kızmaz, Apple'ın  şarj adaptörünü ve kulaklığı kaldırdığını ve incecik bir kutuya telefonu sığdırdığını söylüyor. Hatta "yakında telefonu da kaldıracaklar,kutu boş gelecek" diye espri yapıyor.

iPhone 12 Pro Max'in kutu içeriğinde de sadece şarj kablosu var telefon dışında. Bir de SIM kartı çıkartmak için iğne var. Başka da bir şey yok.

Telefonu açan Kızmaz, eski iPhone telefonu ile hemen eşleştirme yapıyor. Üst üste tuttuğu zaman iPhone SMax'teki tüm bilgilerini yeni telefona aktarıyor pratik bir şekilde. 'Face ID' yani yüz tanımayı sorunca 'Get Started' yani başla tuşuna basarak işlemi başlatıyor Kızmaz. Bu aşamada ekranda çıkan kameraya yüzünü dairesel hareketlerle tanıtıyor. Bu işlemi cihaz üst üste 2 defa tekrarlatıyor. Her ikisini de cihaz tanıdıktan sonra 'Continue Setup' yani ayarlara devam et dedikten sonra karşısına iki seçenek çıkıyor.

'Transfer From iPhone' yani iPhone'dan aktar ve 'Download From iCloud' yani iCloud'dan indir seçenekleri. Kızmaz bunlardan iPhone'dan aktarma seçeneğini seçiyor. Çıkan her şeyi kabul ederek geçiyor ve analizleri paylaşmıyor. Güncellemeyi de yapıyor. Güncelleme bitince ekranı yukarı doğru kaydırarak transferi başlatıyor.

Transfer bittikten sonra iPhone 12 Pro Max yeniden başlatılıyor. Açılınca ekranı yine yukarı kaydırarak 'Restore Completed' yani aktarımın tamamlandığı mesajı çıkıyor devam diyerek geçtikten sonra 'Display Zoom' yani ekranın nasıl olacağını da seçip 'Wellcome to iPhone' yazısıyla karşılaşıyor. Yani artık iPhoe açılmış oluyor. Bu şekilde tüm şifreler ve bilgiler yeni telefona aktarılmış oluyor.

Tasarım Hakkında Bilgi
Dizayn olarak iPhone tasarımının eskiye döndüğünü söylüyor Kızmaz. Tıpkı iPhone 5 ve 5S'lerdeki gibi köşeli bir tasarım olduğunu gösteriyor. Kızmaz böyle daha çok beğendiğini ifade ediyor. SIM kart hücresini sol yan tarafa almış Apple. Eskisinde sağ taraftaydı. Açma-kapama ve ses tuşlarında bir değişiklik yok.

Kameraya baktığımızda iPhone 11 ile birlikte gelen bir özellik olarak arka tarafta 3 tane kamera kullanmış Apple. Tabii iPhone 11'e göre biraz geliştirilmiş kamera kullanıldığını belirtiyor Kızmaz. Telefonun arka kaplaması alüminyum malzemeden yapılmış.

iPhone 12 Pro Max telefonları Amerika'da 1099$'dan başlayan fiyatlarla satılıyor. Bir de yüzde 10 vergi ekleniyor. Kızmaz'ın tanıttığı model 128 GB. Türkiye fiyatları da 16.999 TL'den başlıyor.

Teknik Özellikleri
Çok beklenen iPhone 12 serisinin Apple tarafından 13 Ekim'de düzenlenen bir etkinlikle tanıtıldığını hatırlatıyor Kızmaz. Bu etkinlikte iPhone 12 Mini,  iPhone 12, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max olmak üzere toplam 4 model tanıtılmıştı.

Kızmaz'ın elindeki iPhone 12 Pro Max'in ekranı 6.7 inch büyüklüğünde. 1284x2778 pixel çözünürlükte. 10 bit renk desteğine sahip bu ekran yaklaşık olarak 458 ppi değerine sahip. Seramik kaplama olan bu ekranın düşmelere karşı ortalamaya göre 4 kat daha dayanıklı olduğu bilgisini veriyor Kızmaz. 2000000 :1kontrast oranına sahip olan ekran 8 bit maksimum parlaklık değerine sahip. Bu değer HDR ile birlikte 1200 bit'e kadar
çıkabiliyor.

iPhone 12 Pro Max ekranı True Tone ve HDR Template değerlerine de sahip. Büyük ekran sevenler için iyi bir tercih olabilir. Apple A14 Bionic işlemci tüm 12 serisinde kullanılıyor. 5 nanometre litogtafyaya sahip bu işlemci endüstrinin ilk 5 nanometre fabrikasyon sürecinden geçen işlemcisi olma ünvanına sahip Kızmaz'a göre.

2 tane yüksek performanslı ve 4 tane güç tasarrufu odaklı çekirdeğe sahip Apple A14 Bionic toplamda 6 çekirdekli bir işlemci. 11.8 milyar transistorü bünyesinde barındıran işlemci yeni 16 çekirdekli neural engine ile birlikte yapay zeka konusunda üst seviye bir performans vaat ediyor. Tüm bunlara ek olarak Apple A14 Bionic bünyesinde harici bir görüntü işlemcisi de barındırıyor.

Telefonun en dikkat çeken özelliği de kuşkusuz kamerası diyen Kızmaz, Lidar tarayıcının 12 Pro Max'e de eklendiğini söylüyor. Böylece arka tarafta 12 Megapixel ana geniş açılı ve telefoto kameralarına  Lidar tarayıcı da eşlik etmiş oldu. Toplamda 5 kat optik yakınlaştırma özelliği sunan iPhone 12 Pro Max 12 kata kadar dijital yakınlaştırma imkanı tanıyor. 4K 60 FPS video çekimi yapabilen bu kamera 1080 pixel çözünürlükte, 240 FPS
çekim yapabilme özelliğine sahip.

Cihazın ön tarafında ise 12 Megapixel çözünürlüğe sahip bir kamera yer alıyor. Bu kamera Face ID teknolojisi için yerleştirilen kızıl ötesi sensörleriyle birlikte geliyor. Arka kameralardan farklı olarak ön kamera video çekimlerinde 1080 pixel çözünürlükte maksimum 120 FPS destekliyor.

iPhone 12 Pro Max'in en dikkat çeken özelliklerinden biri de IP68 sertifikasıyla birlikte 6 metre derinlikte 30 dakikaya kadar suya dayanıklı. Stereo hoparlöre sahip cihaz cam ve paslanmaz çelikten oluşuyor. 5G desteğine sahip telefon bu alanda en geniş bant desteğine sahip cihaz oldu. Optimize edilmiş IOS işletim sistemiyle birlikte 5G ve LTE arasında otomatik olarak geçiş yapabiliyor.

Grafit, gümüş, altın ve pasifik mavisi olmak üzere 4 farklı renk seçeneğine sahip. Türkiye'de 27 Kasım'da ön siparişe açılacak olan iPhone 12 serisi 4 Aralık itibariyle mağazalarda satışa sunulacak. Amerika'da zaten satışta.

Fiyat Bilgisi
iPhone 12 Pro Max'in Amerika'daki satış fiyatları şöyle:
128 GB 1099 $
256 GB 1199 $
512 GB 1399 $'dan başlayan fiyatlarla satışa sunuldu.

Türkiye'deki satış fiyatları ise şöyle olacak:
128 GB 16.999 TL
256 GB 17.999 TL
512 GB 19.999 TL'den başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.

KAYNAK: Mehmet V Kızmaz


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com