Minik Tabutta Yatan Kişi Kimdir?

Minik Tabutta Yatan Kişi Kimdir?

Resimde Gördüğünüz Minik Tabutta Yatan Kişi Kimdir Bilir misiniz.. Gözükara Bir Subay, idealist Bir Memleket Sevdalısı. Hayatı Silahlarla Geçmiş, Gerçek Bir Silahşor, Türk Savunma Sanayisinin Temellerini Atan, itilmiş, Horlanmış ve Unutulmuş, Unutturulmuş Bir Kahraman: Enver Paşa'nın Öz kardeşi Nuri Killigil Paşa… Henüz 29 Yaşındayken Kafkas İslam Ordusu Komutanı Olarak, Ermenilerin ve Rusların işgalindeki Bakü’yü Kurtardı.

26 Ocak 2019 - 21:23

Resimde Gördüğünüz Minik Tabutta Yatan Kişi Kimdir Bilir misiniz..

Gözükara Bir Subay, idealist Bir Memleket Sevdalısı. Hayatı Silahlarla Geçmiş, Gerçek Bir Silahşor, Türk Savunma Sanayisinin Temellerini Atan, itilmiş, Horlanmış ve Unutulmuş, Unutturulmuş Bir Kahraman:

Enver Paşa'nın Öz kardeşi Nuri Killigil Paşa… Henüz 29 Yaşındayken Kafkas İslam Ordusu Komutanı Olarak, Ermenilerin ve Rusların işgalindeki Bakü’yü Kurtardı. Bu Zaferden Sonra Azerbaycanlılar Tarafından Adına Destanlar Yazıldı, Şarkılar Bestelendi

“Bakü Fatihi” Olarak Tanınmaya Başladı.

1929’da Devlet Tarafından İstiklal Madalyası’na Layık Görüldü. Silah imal Etmek en Büyük Hayaliydi.

Gençliğinde Ağabeyi Enver Paşa'ya, "Ağabey Bırak Beni Silah imal Edeyim." Demişti. Açtığı Fabrikada Silahlar Üretmeye Başlıyor. Tabancaları (Killigil) Dünyanın En iyi 20 Silahı Arasında Sayılıyor. Gidip Sütlüce’de Muhteşem Bir Fabrika Kuruyor.

Yeni Tezgâhlarla Hızına Hız Katıyor. Nuri Killigil’in Bu Başarıları, Türkiye’nin Milli ve Yerli Bir Savunma Sanayisi Olmasını istemeyenleri Rahatsız Etti. Bir Süre Sonra Killigil, Baskılardan Dolayı Fabrikasında Silah Üretilmeyeceğini Açıkladı.

Fakat Üretim Gizlice Devam Ediyordu. 2 Mart 1949... Saat 17.10... Killigil Tesislerinde Ard Arda üç Patlama Yaşanıyor. Sabotajcılar Önce Kimyahaneyi Uçuruyor. Ardından Cephane Parlıyor. Bu Menfur Saldırıda 27 Kardeşimiz Şehit Oluyor.

Nuri Paşa’nın Naaşı 20 Gün Sonra Haliç’te Su Yüzüne Çıkıyor. Patlamadan Sonra Nuri Paşa’nın Yanmış Birkaç Parça El, Ayak ve Giysisi Bulunur Ancak. Ve Bunlar Bir Tabuta Konarak Toprağa Verilir. Minik Tabutta Yatan Büyük, idealist ve Gözükara Bir Paşadır.

“Ceset Noksan” Diyerek Namazı Kıldırılmıyor, Kılınmasına da izin Verilmiyor. Hâlbuki Gıyabında Bile Kılınabilir. Hadise Meclis’te (23 Mart) Kapalı Celsede Ele Alınıyor. Bazı Mebusların; “Örtbas Etmeye Çalışmayın!” Diye Bağırdıkları işitiliyor. Meclis, Tutanaklarını Kilitliyor.

Ömrünü Memleketine Adamış Bu Müslüman Türk Evladına Bir Cenaze Namazı Bile Çok Görülmüştü.Ömürleri Boyunca Kendilerinden Çok Ülkeleri için Çalışan Bu Aziz insanlara Vefa Borcu Olarak Bizlere Düşen; Onları iyi Anlayıp, Değerlendirmek, Emanetlerine Sahip Çıkmak,

Onların Kaldıkları Yoldan Devam Etmektir. Ve Onları Unutturanları Asla Unutmamaktır. Vatan Savunması için Trablusgarp’tan Bakü’ye Birçok Toprakta Korkusuzca Savaşan Bir Kahraman Olduğu Gibi,

Bir Mühendislik Dehası da Olan Nuri Paşamızın Ruhu Şad, Mekanı Cennet Olsun.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'Sonunda Zerrin Özer gibi üzülmesin'
'Sonunda Zerrin Özer gibi üzülmesin'
Yağmur Aşık için yasak aşk iddiası! Emre Aşık...
Yağmur Aşık için yasak aşk iddiası! Emre Aşık...