• Reklam
Reklam

Mısır'da 2500 Yıllık Mumya Lahitleri Açıldı

Mısır’da bulunan ve 2 bin 500 yıldan daha uzun bir süre önce mühürlenen olan 59 adet mumya lahitlerini ilk kez açıldı. Arkeologlar, lahitlerin ‘mükemmel durumda’ olduğunu belirtti.

Reklam
Mısır'da 2500 Yıllık Mumya Lahitleri Açıldı
06 Ekim 2020 - 09:11
  • Reklam
Mısırlı arkeologlar, başkent Kahire'de 2500 yıldan daha uzun süre önce mühürlenmiş olan 59 adet mumya lahitlerinin bir kısmını açtı. 2500 yıllık mumyalar halkın büyük ilgisini çekti.

Global News’in haberine göre, bazı lahitlerdeki mumyalanma şeklinin ve cenaze bezinin, rahiplerin mumyalanma şeklini andırdığı düşünülüyor. Uzmanlar, keşfedilen yeni mumyaların Mısır’ın geç döneminde gömüldüğünü söylüyor.

Eski Eserler Yüksek Kurulu Genel Sekreteri Mostafa Waziri, “Bu keşiften çok memnunuz” dedi. Lahitlerin ‘mükemmel durumda’ olduğunu belirten Waziri, keşfin Mısır'daki araştırmacılar için "yüzyılın hediyesi" olduğunu kaydetti. Waziri, nekropolün içinde daha kaç kişinin olduğunun belirsiz olduğunu dile getirdi.

Tahta lahitler, bu yılın başlarında Kahire'nin güneyinde, Eski Mısır'ın gücünün eski merkezi olan Memphis yakınlarındaki Saqqara nekropolünde bulundu. Ünlü Giza Piramitleri de dahil olmak üzere birkaç piramide ev sahipliği yapan bölge, 1970'lerde UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edidi.

Mısırlı yetkililer, yeni mumyaların, son yıllarda virüs ve yerel çatışmalardan harap olmuş bir turizm endüstrisinin canlanmasına yardımcı olacağını umuyor.

Mısır Eski Eserler Bakanı Khalid el-Anany, "Bunun büyük bir keşfin başlangıcı olduğunu düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

 


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com