• Reklam

Murat Güzel, ABD Gündemini Yorumluyor...

TASC TV'de 'Canan Arslan İle Gündem' programının konuğu Demokrat Partili Murat Güzel, Amerika siyasetinde meydana gelen son değişiklikleri değerlendirdi. Güzel, Amerika'da yaşayan birçok Türk'e, siyasete katılmaları konusunda da örnek olmayı hedefliyor.

Reklam
Murat Güzel, ABD Gündemini Yorumluyor...
12 Ocak 2021 - 17:51 - Güncelleme: 12 Ocak 2021 - 18:12
  • Reklam
Murat Güzel kimdir?
2012 yılından beri ABD'de aktif siyasetin içinde olan Güzel, Obama'yı seçen delegelerden biri. Ayrıca başkan seçen ilk Türk delege. Demokrat kanadın genel yönetim kurulunda yer alıyor. Şu aralar, Pensilvanya eyaletinde göçmenlerin, Amerika politikasında etkin rol oynamaları için çalışmalar yürütüyor. Güzel halen MÜSİAD-USA başkanlığını yürütüyor.

Kongre'deki baskının içyüzü nedir?
Amerika'nın 'kurucu babaları' bu ülkeyi gerçekten insani değerler üzerine kurmuş olsalar da, zamanla başa gelen yöneticilerin gücü, kötüye kullanmaları nedeniyle ABD'nin dışarıdaki imajı zedelenmiş durumda. Son söz, mutlaka Amerikan halkında. Bu sebeple yöneticiler de politikalarını buna göre şekillendiriyorlar.

Fakat halkın içinde de, bu ülkeyi sadece kendi toprakları gibi gören gruplar var. Bunlar ırkçılık yapıyor. Amerika'da silahlanmak yasal bir hak olduğu için de, silahlanarak bir ordu kurmuşlar ve hükümete karşı komplo teorileri üreterek, sözde kendilerini koruyorlar. Nüfusun yüzde 1'ini oluşturan bu küçük grup, Amerikan Devletine'de inanmıyorlar. Ama yıllardır da varlıklarını sürdürmek adına çalışmalar içindeler.

Trump seçilince, daha çok illegal yollarla para kazanan bir tüccar olduğu için, bütün otellerinin ve işyerlerinin fiyatlarını fahiş rakamlara yükseltti ve çok para kazandı. Bunu yaparken de göçmen karşıtı olup, ırkçılık yapan Cumhuriyetçi kesime hitap etti. Bugüne kadar hiçbir başkanın söyleyemediği şeyleri dile getirip, radikal kararlar alarak ırkçılığı desteklemiş oldu. Fakat aslında kendi çıkarları için böyle davrandı.

Sonuç olarak seçimi kaybedince, 'oylarım çalındı' senaryosunu üretti ve o, yüzde 1'lik kesimi ikna ederek kışkırtmayı başardı. Onlar zaten hükümetlere inanmayan kesim. Zaten hep komplo teorileri ile yaşıyorlar. Baskın bastırılamasaydı, Trump'ın emelleri çok daha kötüydü. O insanları kullanmış oldu. Bu grup, ne Demokratları ne de Cumhuriyetçileri temsil ediyor.

Her ne kadar Trump, bu olayları kendi menfaati için körüklemiş olsa da, bir gerçek var ki o da, Amerika'da Demokrat ve Cumhuriyetçi seçmen arasında politik, kültürel ve ekonomik olarak fark giderek büyüyor.

Şu anda Trump'a destek veren siyasetçiler bile, son olaylardan sonra Trump'a demediğini bırakmadı.

Biden, 20 Ocak'ta nasıl bir Amerika devralmış olacak?
Bir kere, Covid-19 meselesi var. Trump bu meseleyi çok kötü yönetti. Güzel, bu meseleyi Biden'ın başarıyla çözeceğini düşünüyor.

Aslında her Cumhuriyetçi, göçmenlere karşı değil. Onlar sadece kontrol altında ele alınmasını istiyor bu konunun. Demokratlar ise, göçmenlere daha sıcak bakan, iş gücü için onlara ihtiyaç duyulduğunu düşünen bir yapıdalar. Amerikan sistemi, bir grubun diğerini ezmesine müsaade etmeyeceğinden, bu durum için de bir orta yolun bulunacağına inanıyor Güzel.

Fakat Kongre'de yaşananların etkisinin uzun süre devam edeceğini, bu sebeple yeni yönetimin dikkatli olması gerektiğini söylüyor.

Halk, artık yayılmacı politikayı desteklemediği için, siyasiler de Irak'a asker göndermenin hata olduğunu kabul ettiler. Bundan sonra globalleşmeye yönelik adım atılmayacaktır. Dışarı asker gönderilmeyecektir. Çünkü halk öyle istiyor.

Göçmenler biraz daha rahat edecek mi?
Demokratların içinde göçmenlerin yükselme şansı daha yüksek. Siyahilerden, yabancılardan vs. Mesela Obama, Kamala Harris, Murat Güzel. Oran olarak Cumhuriyetçilerinkinden daha fazla. Fakat halka davranış açısından çok fark olmamasına rağmen, Trump kendi çıkarları doğrultusunda çok çirkin ve yanlış işler yaptı.

Mesela Müslümanlara terörist diyerek kapıları kapattı, göçmenleri rencide edecek adımlar attı. Bu da Cumhuriyetçilere leke sürdü. Bunu mutlaka bedeli ödetilecektir.

2024 seçimlerinde Trump'ın kendisi ya da ailesinden biri adaylığa soyunur mu?
Tek bir mahkeme yoktur ki Trump'ı desteklesin. Artık bir şansı kalmadı. Artık Cumhuriyetçilerin gözünden de düştü zaten.

Murat Güzel, bu röportajda söylediği her şeyin şahsi görüşleri olduğunu hatırlatıyor. Partisi, Demokrat Parti'yi bağlamıyor.

KAYNAK: TASC TV

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com