• Reklam
  • Reklam
  • Reklam
FLAŞ HABER

Murat Güzel: Beni Fetöcüler Şikayet Etti

Amerika Birleşik Devletleri’nde federal savcılar, Los Angeleslı iş adamı Imaad Zuberi’yi Türkiye ve Libya yönetimleri ile birlikte başkaca hükümetler adına “yabancı lobici” olarak bildirimde bulunmadan yasa dışı lobi faaliyetleri yürütmekle suçluyor. Türk iş adamı Murat Güzel'inde bu kapsamda sorgulandığı belirtildi.

Reklam
Reklam
Murat Güzel: Beni Fetöcüler Şikayet Etti
24 Kasım 2019 - 20:47 - Güncelleme: 27 Kasım 2019 - 12:23
Reklam

ABD’de federal savcılar, Amerikan seçimlerine yasa dışı yolla yabancı para aktarmakla suçlanan Imaad Zuberi’nin, hakkındaki soruşturmayı engellemek için altı tanığa 6 milyon doları aşkın para teklif ettiğini öne sürdü.
Savcılık ayrıca Zuberi’nin Türkiye, Libya ve Sri Lanka hükümetleri için lobicilik faaliyetleri yürüttüğünü Amerikan devletinden gizlediğini iddia etti.
ABD vatandaşı Zuberi, Los Angeles’ta çıktığı mahkemede; vergi kaçakçılığı, kampanya finansmanı ihlali ve yabancı devletler adına kayıt dışı lobicilik suçlamalarını kabul etti.
ABD eski Başkanı Barack Obama ve Dışişleri eski Bakanı Hillary Clinton’ın en büyük bağışçıları arasında yer alan 49 yaşındaki Zuberi, 2016’daki seçimleri kazanmasının hemen ardından da Donald Trump’ın en cömert destekçilerinden biri olmuştu.

AKP’ye yakın işadamı da belgelerde
Soruşturma kayıtlarını inceleyen AP ajansının haberine göre, Zuberi’nin faaliyetlerini araştıran FBI, AKP ile yakın ilişkileri bulunan ve ABD’deki Demokrat Parti’ye yaptığı bağışlarla bilinen Murat Güzel isimli Türk işadamını da sorguladı.
Kayıtlarda, federal savcılar ve FBI’ın, Güzel’i hem Zuberi’yle hem de bazı ABD’li vekiller ve yabancı yetkililerle yaptığı işler konusunda sorguya çektiği belirtildi. Soruşturma kapsamında, Zuberi’nin bu yıl içinde Güzel’e verdiği 50 bin dolarlık bir çekin de incelendiği kayıtlara geçti. Kayıtlara göre Güzel, savcılığın dokunulmazlık güvencesi üzerine yetkililere bilgi verdi.
Soruşturma kayıtlarını inceleyen AP ajansının haberine göre; Zuberi’nin faaliyetlerini araştıran FBI, AKP ile yakın ilişkileri bulunan ve ABD’deki Demokrat Parti’ye yaptığı bağışlarla bilinen Murat Güzel isimli Türk iş adamını da sorguladı.
İddiaya göre; Güzel, Zurberi, ABD’li Kongre üyeleri ve yabancı yetkililerle ilişkileri üzerinden sorguladı.
Soruşturma kapsamında, Zuberi’nin bu yıl içinde Güzel’e verdiği 50 bin dolarlık bir çekin de incelendiği kayıtlara geçti. Kayıtlara göre Güzel, savcılığın dokunulmazlık güvencesi üzerine yetkililere bilgi verdi.
Ancak mahkeme belgelerine göre, sessiz kalmaları veya yalan ifade vermeleri için para ödendiği ya da teklif edildiği öne sürülen altı tanık arasında Güzel’in de bulunup bulunmadığı bilinmiyor.


FETÖ ELEBAŞI GÜLEN’İN İADESİYLE İLGİLİ

Washington merkezli The Hill haber sitesi, Zuberi’nin Pennsylvania’da yaşayan FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in Türkiye’ye iadesine yönelik lobi yaptığının bilindiğini yazdı.
Barack Obama ve Hillary Clinton için ciddi bağışlar yapan Zuberi, 2016’daki seçim zaferinin ardından taraf değiştirmiş ve Başkan Donald Trump’ı desteklemeye başlamıştı.
GÜZEL: FETÖ’CÜLER ŞİKÂYET ETTİ
Öte yandan, Natural Food Group adlı şirketin CEO’su olan Murat Güzel geçen yıl yaptığı bir açıklamada FETÖ’cüler tarafından ABD makamlarına şikâyet edildiğini belirtmiş" Amerika’da yaptığı asılsız haberler ile tanınan ve FETÖ’cülerin de propaganda aracı olarak kullandığı Daily Caller, hakkımda Türk hükümetiyle istihbarat paylaştığım ve Türkiye lehine yazı yazdırmak için Kongre üyelerine para ödediğimi iddia etti. Daily Caller için yazan Chuck Ross’un Enerji Bakanı (şimdi Maliye ve Hazine Bakanı) Berat Albayrak’ın hacklenen emaillerine atıfla yazdığı yazıya karşılık ben de bir açıklama yaptım. ‘E-maillerde geçen yazışma arkadaşlık ve doğduğu ülkeye sadakatin göstergesi olduğunu’ söyledim. Ross’un yazısında geçen FBI tarafından soruşturulduğum iddiası ise gerçek dışı. Bu bilgiler Daily Caller’a FETÖ’cüler tarafından verildi. FETÖ’cüler tarafından yüzlerce tweet ile hedef haline getirildim." dedi.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com