• Reklam
  • Reklam
  • Reklam

Muzaffer Tema: Ay'a giden ilk Türk

Muzaffer Tema Yeşilçam'dan Hollywood'a transfer olan ilk Türk oyuncuydu. Ay'a Giden 12 Adam' filminde Türk bilim adamını canlandırmıştı Muzaffer Tema 1919 yılında İstanbul'da doğdu. Asker olmak istiyordu fakat babasının ısrarı üzerine İstanbul Belediye Konservatuvarı'na girdi. 'Çığlık' filmiyle sinemaya başladı. 1951'de çevirdiği 'Dudaktan Kalbe'yle dönemin Yıldız dergisi tarafından en iyi aktör seçildi, Türk sinemasının Batılı anlamda ilk jönlerinden biri oldu

Reklam
Reklam
Muzaffer Tema: Ay'a giden ilk Türk
05 Haziran 2020 - 16:38
Reklam

Emre Özcan'ın Haberi

Ancak ani bir kararla şansını Hollywood'da denemeye karar vermesiyle oyuncunun kariyeri bambaşka bir yön aldı. Tema, elindeki her şeyi satıp 1956'da ABD'ye gitti. Tema, bir kokteylde tanıştığı 20th Century Fox'un Yunan asıllı yöneticisi Sukuras'ın teklifiyle Hollywood'a gitti ve Türkiye 'de de gösterilen iki filmde 'Certain Smile / Acı Tebessüm' ve 'Twelve to the Moon / Aya Giden 12 Adam'da oynadı.
Tema, bir Türk bilim adamını canlandırdığı 'Aya Giden 12 Adam'da daha uzun bir rol alsa da 2.5 yıl sonunda babasının sağlık nedenleri dolayısıyla Türkiye'ye döndü.
Ancak Hollywood yaşamından da kopmadı. Zsa Zsa Gabor'la bir ilişki yaşayan oyuncu, bu süre içinde Cary Grant, Gary Cooper, Robert Mitchum, Natalie Wood ve Alan Ladd gibi oyuncularla tanışma fırsatı buldu. Türkiye dönüşü sonrası 1977 yılına kadar çeşitli filmlerde rol alan Tema, ardından yine uzun bir dönem ABD'de kaldı. Türkiye'ye döndükten sonra ise son beş yılını İzmir Çeşme'de geçirdi. Toplam 146 filmde rol alan Tema'nın oynadığı yapımlardan bazıları 'Kanun Namına', 'Ya İstiklal Ya Ölüm', 'İngiliz Kemal Lawrence'a Karşı', 'Dudaktan Kalbe', Buruk Acı', 'Damga', 'Kadın Severse' ve 'Milyonerin Kızı'. Muzaffer Tema, 2009'da Bursa İpek Yolu Film Festivali'nde de Yaşam Boyu Onur Ödülü almıştı. Tema 2011 yılında, 92 yaşındayken Çeşme'deki evinde hayatını kaybetti.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com