• Reklam
Reklam

NASA'nın Van Gölü Fotoğrafı Finalde

Van Gölü’nün 2016 yılında uzaydan çekilen görüntüsü, NASA’nın fotoğraf yarışmasında finale kaldı. 12 Nisan’da sona erecek son tur oylamasına NASA’nın resmi internet üzerinden katılım sağlanıyor.

Reklam
NASA'nın Van Gölü Fotoğrafı Finalde
08 Nisan 2021 - 10:41 - Güncelleme: 08 Nisan 2021 - 10:58
  • Reklam
ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), her yıl astronotların çektiği dünya fotoğraflarından yarışma düzenliyor.

Çevrim içi düzenlenen ''Dünya Turnuvası'' adlı yarışmada, dünyanın en büyük sodalı gölü olan Van Gölü fotoğrafı finale kaldı.

Astronot Kate Rubins tarafından 12 Eylül 2016'da çekilen fotoğraf “huzur” kategorisinde birinci oldu ve yarı finaldeki rakibi “bulut kulesi”ni eledi.

Van Gölü birincilik için 2012'de Amerika kıtası üzerinde çekilen "hareket halindeki yıldızlar" ile yarışacak.

Yarı finalde oyların yüzde 94'ünü alan Van Gölü'nün finaldeki rakibi ise yalnızca yüzde 60'ını yakalayabildi.

12 Nisan'da sona erecek son tur oylamasına "https://earthobservatory.nasa.gov/tournament-earth" internet adresinden katılım sağlanıyor.

NASA VAN GÖLÜ HAKKINDA YAZDIKLARI


Astronot Kate Rubins, Uluslararası Uzay İstasyonu'nun yörüngesinde dolanırken, Van Gölü'nün Türkiye'deki en büyük soda veya alkali gölü olan bu fotoğrafını çekti . Genel olarak, soda gölleri, yüksek karbonat türleri konsantrasyonları ile ayırt edilir. Van Gölü endoreik bir göldür - çıkışı yoktur, dolayısıyla suyu buharlaşarak kaybolur - pH 10 ve yüksek tuzluluk seviyelerine sahiptir.

Erciş şehri yakınlarındaki sular (nüfus 90.000) sığdır, ancak gölün diğer kısımları 450 metre (1.467 fit) derinliğe kadar çıkabilir. Van Gölü su seviyeleri, iklim değişikliği, volkanik patlamalar ve tektonik aktivite nedeniyle son 600.000 yılda 100 metre değişti .

Açık ve koyu tonlu su girdapları olarak görünen bulanıklık bulutları çoğunlukla kalsiyum karbonat, detritik malzemeler ve bazı organik maddelerden oluşur. Van Gölü'nde, fitoplankton ve sucul bitkiler büyüyüp çok fazla organik karbon ürettiklerinde, ilkbahar ve sonbaharda yüksek partikül akışları meydana gelir. Göl aynı zamanda bilinen en büyük modern mikrobiyalit yataklarına da ev sahipliği yapıyor .

Astronot fotoğrafı ISS049-E-3464 , 290 milimetrelik bir lens kullanan bir Nikon D4 dijital kamera ile 12 Eylül 2016'da alındı ​​ve ISS Mürettebat Yeryüzü Gözlem Tesisi ve Johnson Uzay Merkezi, Yer Bilimi ve Uzaktan Algılama Birimi tarafından sağlandı. Görüntü, Expedition 49 mürettebatının bir üyesi tarafından çekildi . Kontrastı iyileştirmek için görüntü kırpılmış ve iyileştirilmiş ve lens kusurları kaldırılmıştır. Uluslararası Uzay İstasyonu Programı kapsamında laboratuvar destekler ISS Ulusal Laboratuarı'ndaastronotların bilim adamları ve halk için çok değerli olacak Dünya'nın fotoğraflarını çekmelerine yardımcı olmak ve bu görüntüleri internette ücretsiz olarak kullanıma sunmak. Astronotlar ve kozmonotlar tarafından çekilen ek görüntüler , Dünya Astronot Fotoğrafçılığı için NASA / JSC Geçidi'nde görüntülenebilir. Yazan: Andrea Meado, Jacobs Technology, NASA-JSC'de JETS Sözleşmesi.
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com