New Haven’da Gündem: Atatürk

New Haven'da Gündem: Atatürk

Amerika Birleşik Devletleri'nin Connecticut eyaletine bağlı New Haven kentinde bir caddeye Atatürk ismi verilmesi kentte gündem oldu. Rum ve Ermenilerin yanısıra bazı Türklerinde Caddeye Atatürk ismi verilmemesi için New Haven Belediye Meclisine dilekçe vermesinin ardından bir anket düzenlendi. Anket sonucu ve Caddenin adı kentte çok tartışılanlar arasına girdi.

15 Haziran 2018 - 04:31

Geçtiğimiz hafta New Haven Belediye Meclisine yapılan itirazlar nedeniyle yeniden bir sürece giren Atatürk Caddesinin adı bu kez kent genelinde gündem oldu.

Kent'in en etkili gazetelerinden New Haven Independent gazetesi geçtiğimiz hafta bir anket düzenledi. Ankete Gazetenin tirajından 20 kat daha fazla kişinin katılması dikkat çekti. 1 haftada yaklaşık 12 bin kişinin katıldığı ankette %98 Atatürk ismi verilsin sonucu çıkarken, gazete konuyu gündeme taşıdı. 

New Haven'da evinin arazisinde Atatürk anıtı bulunan Feray Gökçek ile röportaj yapan gazete "Middletown ile Scarboro caddesi arasında bulunan sokağa Atatürk Caddesi ismi verilmesi için 500 e yakın imza topladığını" yazdı. 

Gazeteden Carly Wanna, haberinde "biri Türk 30 Belediye Meclis üyesi Atatürk Caddesi ismi için destek vermediğini" belirterek "Gökçek ve beraberindekiler Mecliste Atatürk ile ilgili konuşmalar yapmasına rağmen, bir grubun yaptığı karşı konuşma sonucu Meclis üyelerinden destek almadı." dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Turkey Says Khashoggi Killers May Have Taken Body Parts Out of Country
Turkey Says Khashoggi Killers May Have Taken Body Parts Out of...
NY Times'da Kaşıkçı Cinayetinin Detayları
NY Times'da Kaşıkçı Cinayetinin Detayları