New Jersey’de Cami Yapımına Engel

New Jersey'de Cami Yapımına Engel

Amerika Birleşik Devletleri'nin en çok Türkler'in yaşadığı New Jersey'de Müslümanlara yönelik tepkiler artıyor. New Jersey kasabalarındaki Müslümanlara karşı ayrımcılık yapan belediyelere hukuki süreç başlatılırken, bir çok kentte cami yapılmasına çeşitli nedenlerle engel olunuyor.

08 Nisan 2018 - 20:16

New Jersey kasabalarındaki Müslümanlara karşı ayrımcılık Başkanlığa Trump'ın seçilmesiyle daha da arttı. Hoşgörüsüzlüğü kışkırtma konusunda Trump'ın söylemlerinden etkilenen belediye meclis üyeleri Cami yapılmasına karşı çıkıyor. En çok Müslüman'ın yaşadığı New Jersey eyaletinde bir çok kentte  Cami için alınan arsa ve eski binalar çeşitli bahanelerle engelleniyor.

Bazıları mahkemeden dönerken Müslümanlar mahkeme sürecinin uzamasından rahatsız. Amerika, tüm dini inançları koruyan bir hukuk devleti olduğunu vurgulayan Müslüman cemaatler "Daha önce Müslümanlar, rahatlıkla dini bina kurabilirken, son yıllarda park yerinin darlığı başta olmak üzere basit nedenlerden sorun çıkarılıyor. Yükselen İslam karşıtı söylemler, vandalizme kadar gidiyor. Yerel belediyeler  bu İslam karşıtlığına sebep oluyor.  Bayonne kentinde Müslümanlar, iki buçuk yıl önce satın aldıkları terkedilmiş bir sanayi mülkünü mahkeme sürecinden sonra kullanabilecek." dedi.

İlk olarak, bir federal yargıcın “Müslüman karşıtı önyargı” olarak adlandırdığı bir camiyi engellemek için 7.75 milyon dolarlık  Bridgewater  kentindeki arazinin yanısıra komşu Bernards kentinde de 3,25 milyon dolarlık benzer bir dava açıldı.

Şimdi, Bayonne kentindeki Müslümanlar 400.000 $'a aldıkları arazinin davasını kazandı.

 Tüm eyaletlerde kasabalar, arazi kullanım sorunları kisvesi altında camilere karşı ayrımcılığın ağır faturalarını ödüyor. 

 Bu davalara katılan avukatlar, Oxford ve Harvard hukuk mezunu olan Adeel Mangi ve hukuk fakültesinde çalışmış olan Muhammed Faridi avukatlık ücretlerini hayır kurumlarına bağışladıklarını ifade ederek "Bernards davasındaki tüm avukat ücretlerini Müslüman Amerikan hukuk öğrencilerine burslar dahil hayır kurumlarına bağışladık." dedi.

Muhammed Faridi; "Yerel nefrete hizmet eden ve Müslümanlara eşit davranmayan belediyeler, onların hesap verebileceklerini ve yasaların tümüyle karşı karşıya kalacağını bilmelidirler" diye uyardı. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Snowstorm brings frigid weather, travel delays to Northeast
Snowstorm brings frigid weather, travel delays to Northeast
Öğrencisi ile İlişkiye Giren Öğretmen Tutuklandı
Öğrencisi ile İlişkiye Giren Öğretmen Tutuklandı