• Reklam

New Jersey'de Kadının Mücadelesi Paneli

8 Mart Dünya Kadınlar günü, New Jersey eyaletinde, Dr Burçin Öğrenir tarafından yürütülen April Institute’ün düzenlediği “Geçmişten günümüze kadının mücadelesi ve Psikolojik dayanıklılık” etkinliğiyle kutlandı.

Reklam
Reklam
New Jersey'de Kadının Mücadelesi Paneli
12 Mart 2019 - 06:47 - Güncelleme: 16 Mart 2019 - 06:59
Reklam

Esra Öziskender'in haberi

8 Mart Dünya Kadınlar günü, New Jersey eyaletinde, Dr Burçin Öğrenir tarafından yürütülen April Institute’ün düzenlediği “Geçmişten günümüze kadının mücadelesi ve Psikolojik dayaniklilik” etkinliğiyle kutlandı. Etkinlikte New Jersey’de yaşayan yazar Çağla Özgökçe Ural, “Esir Şehirde Bir Kadın” kitabı hakkında bilgiler verdi. Cumhuriyetin kuruluş döneminde beş farklı kadının yaşadığı mücadelenin anlatıldığı kitapta, yazar kadınların yüzleştikleri aile, kişisel seçimler, toplumsal beklentiler gibi çatışmaları İstanbul ve Anadolu’nun o dönemdeki tarihi dokusu içinde işliyor. 

Ardından, Dr Burçin Öğrenir kadınların psikolojik dayanıklılığı üzerinde yaptığı konuşmasında, kadınların karşılaştıkları bir çok problemin zamandan, mekandan ve dönemden bağımsız olarak halen süregeldiğini vurguladı. April Institute çatısı altında, New York ve New Jersey bölgesinde aile ve çocuklara eğitim ve koçluk hizmetleri sağlayan Dr  Öğrenir, Amerika’daki Türk Kadınlarının deneyimledikleri ortak zorlukları ve bunlarla başa çıkmada birbirimize destek ve özgüvenin önemini anlattı. 

Katılımcıların soruları ve yorumlarıyla renklenen programda, Bridge to Turkey Fund yardım organizasyonu gönüllüleri söz alıp, kadının güçlenmesinde eğitimin öneminden ve bu amaçla yaptıkları çalışmalardan bahsettiler.

Programın sonunda hep birlikte söylenen sanatçı Erol Evgin’in “Sevdan Olmasa” şarkısıyla katılımcılar keyifli anlar yaşadı.

Fotoğraflar: Hande Mullin ve Senem Kalyoncu.

Corner Cafe, Clifside Park, NJ

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com