• Reklam
Reklam

New Jersey'de Müşteri Bahşiş Vermeyince...

ABD New Jersey'de geçtiğimiz hafta Perşembe günü, bir müşteri yemek yedikten sonra bahşiş bırakmayı reddedip restoran hakkında kaba şikayetlerde bulununca, Morristown'daki The Glenbrook Bira Fabrikası'nda çalışan ve sadece Beth diye anılan garsona destek verildi.

Reklam
New Jersey'de Müşteri Bahşiş Vermeyince...
10 Nisan 2021 - 17:37 - Güncelleme: 10 Nisan 2021 - 18:25
  • Reklam
Covid-19 salgını nedeniyle getirilen kısıtlamalar nedeniyle, bütün restoranlara yüzde 50 kapasitede çalışma şartı koşan eyalet, bir de müşterilerin 90 dakikadan daha uzun süre oturmalarına izin vermiyor.

USA Today'in haberine göre, 90 dakikalık zaman aralığından sonra, kendisine masadan artık kalkması gerektiğini söyleyen garsona bir müşteri tepki gösterdi.

Aynı zamanda hemşirelik öğrencisi olan garson Beth'e, bahşiş bırakmayı reddeden müşteri bir de 86 dolarlık hesap çekinin üzerine, bira işletmesinin "hesabını ödeyen müşterilerini 90 dakika sonra kovmaması gerektiği", garsonun da bahşiş bırakmayacağı için "kazık yediği"ni yazdı.

Oysa ki, mekanın internet sitesinde, "Yoğun talep sebebiyle oturma süresi 90 dakikayla sınırlıdır." diye bir uyarı mesajı mevcut.

Jamie Lauren, üzerinde kaba şikayetin yazılı olduğu hesap fişinin fotoğrafını, bu "size hizmet
edenlere kibar ve saygılı olmanız için bir hatırlatma. Güvende ve iyi vakit geçirmenizi sağlamak için hepimiz elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz."
mesajıyla paylaştı. Müşterinin bu kaba notu, yerel işletmeler ve bölge sakinlerinin bulunduğu Facebook sayfasında çok dikkat çekti.

O zamandan bu yana, Morristown Stimulus Plan adlı Facebook grubunun üyeleri, garson Beth için yaklaşık bin 700 dolar bağış topladı.
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com