• Reklam
 • Reklam
 • Reklam

New Jersey'in İlk Türklerinden: Cemil Kahyaoğlu

Amerika Birleşik Devletleri'ne gelen Giresunluların hikayesi Rum Lefter ile başlar. New Jersey'de yaşayan Cemil Kahyaoğlu'nun babası da Türkiye'den 1971 yılında Amerika'ya gelen Giresunluların başında geliyor. 1978'de 10 yaşında Amerika'ya gelen Cemil Kahyaoğlu'nun hikayeside bambaşka...

Reklam
Reklam
New Jersey'in İlk Türklerinden: Cemil Kahyaoğlu
19 Nisan 2020 - 13:38
Reklam

TRT Türk'te Amerika'da bir Türk programına katılan Cemil Kahyaoğlu, okulu bitirdikten sonra hemen ticarete atılmış. Abisi ile birlikte bir benzin istasyonu işleten Kahyaoğlu hikayesini, Erkan Tarhan'a anlattı.

Kahyaoğlu ailesi New York ve New Jersey'de oldukça kalabalıklar. Bir çoğu kamyon taşımacılık işiyle uğraşırken, Cemil Kahyaoğlu'da Yağlıdere ilçesinden gelen Türklerin başında geliyor. Babasının New York'ta bir restorantta tatlıcılık yaparak işe başladığını belirten Cemil Kahyaoğlu "Babam Giresun'dan gelen 4. kişi. İzzet Aydın bacanağı. Rum Lefter'in davetiyle geldiler. New York City'de Topkapı Restorant vardı. Orada yıllarca tatlıca çalışta. 1980'lerde, Empire State'te güvenlik görevlisi olarak çalıştı. 1990'da emekli olup Türkiye'ye döndü." dedi.

Amerika'da Türklerin eskiden çok zorluk çektiğine değinen Cemil Kahyaoğlu "Eskiden bir Türk filmi çıktığı zaman herkes oraya giderdi. Bir Türkçe yayın yapan radyo vardı. Haftada bir yayın yapardı. Herkes o radyoyu dinlemek için saatini beklerdi. İletişim bile zordu. Yağlıdere'ye telefon açmak zordu. Otomatik değildi sıraya giriyorduk. Şimdi iletişim herkesin cebinde." dedi.

TÜRKİYE GİBİ BİR ÜLKE GÖRMEDİM
Türkiye'ye her yıl 3 kez gittiğini belirten Kahyaoğlu, "Dünya'nın bir çok ülkesini gezdim. Türkiye gibi güzelini görmedim. Türkiye'den aldığım kokudan lezzet alıyorum. Her yıl gittiğimde birer ay kalıyorum. 2 oğlum var onlarda hep birlikte gidiyoruz. Ama burada Türkiye'yi, Türkiye'de burayı özlüyorum. İşimiz burada sonuçta. Mecburen gözümüz arkada kalıyor." diyor.

AMERİKAN RÜYASI VAR MI?
Türkiye'de çalışan herkesin iyi işi olduğuna dikkat çeken Cemil Kahyaoğlu, "Burada da her gün 12-14 saat çalışıyoruz. 7/24 saat telefonum açık. Yani Amerika'da da yan gelip yatayım biri bana baksın mantığı yok. Her yerde çalışan kazanır." şeklinde konuştu.

 


 • Reklam

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Umut Sekercioglu
  2 ay önce
  Amerika'da yaşayabilmek için ortalamanın üzerinde çalışıp, çok didinmeniz gerekir. Ayrıca her başınıza gelen sağlık sorununda da daha da aşağıya doğru gidiş başlar! Türkiye güzeldir ama Türkiye'de bir insan çok çalışsa da veya fırsatları kovalasa da eninde sonunda siyasi, idari, çevresel faktörlere takılıp kalırsınız. O yüzden Amerika'da çalışanların aslında dile getiremediği şey bu. Bu ülke size başarılı olmak için gerekli şeyleri yaptığınız da karşılığını öder. Türkiye ise bunu sizden sökerek alır ve sizi niteliksizleştirir.
 • Mustafa koc
  3 ay önce
  Bunlar hep aynidir turkiye gibi ulke gormedim terler bunlari odunla kovalasan hic biri turkiyeye geri donmez bunlar sahtekardir ne diye bunlarin haberini yapib bizlerin zamanini ziyan ediyorsunuz
 • Erkan bacaz
  3 ay önce
  Arkadaslar buraya gelmek bir bela Geri donmek bin bela
 • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com