New Jersey'in Suyuna İçilemez Raporu

Amerika Birleşik Devletleri'nde en fazla Türk'ün yaşadığı New Jersey eyaletinde içme suyunda kurşun oranının yüksek olması eyalette yaşayanları endişelendiriyor. Halk musluk suyunu bırakıp marketlerden şişe su almaya başladı.

New Jersey'in Suyuna İçilemez Raporu
18 Ağustos 2019 - 21:38

Yüksek kurşun seviyesine ulaşan içme suyu nedeniyle başta Newark olmak üzere bir çok kentte paketlenmiş su stokları tükendi. 

Belediyeler kent sakinlerine filtre dağıtırken, New Jersey Valisi Phil Murphy federal hükümetten yardım istedi. Sağlık görevlileri şişelenmiş sularda son kullanım tarihininde önemine dikkat çekti. 

Belediye yetkilileri 1 haftada 50 bin kişiye filtre dağıtıldığını belirterek filtrelerin etkisinin az olabileceğini ve bölge sakinlerine içme, yemek yapma ve bebek maması hazırlamak için şişelenmiş su kullanmalarını önerdi. 

Çevre Koruma Ajansı yaptığı açıklamada, konuyu ele almak için devlet yetkilileriyle birlikte çalıştığını söyledi. Kurum, sakinlere, ilave test sonuçları "tam olarak anlaşılınca" ve bir çözüm bulunana kadar şişelenmiş su kullanmalarını tavsiye etti. Bazı yardım gönüllüleri başka eyaletten gelerek New Jersey'de yaşayanlara hazır su dağıttı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum