New York'ta Bisikletle Delivery Yapan Türkler

Cemalettin Çiçekçi ile Gürhan Gülez restoranlardan aldıkları yemek paketlerini müşterilere teslim ederek para kazanıyor. Saatte ortalama 25 dolar kazanan gençler günde 15 saat kuryelik yapıyor. Amerika Birleşik Devletleri'nin New York kentine eğitim için gelen Cemalettin Çiçekçi ile Gürhan Gülez isimli iki Türk genç, çok kısa sürede kendi işlerinin patronu oldu.

New York'ta Bisikletle Delivery Yapan Türkler
17 Kasım 2018 - 22:16

New York’un en ünlü yerlerinden Central Park, Times Meydanı ve Broadway gibi caddelerinde kendi yaptıkları elektrikli bisikletlerle karış karış gezen gençler, bıkmadan usanmadan gece gündüz para kazanmak için çalışıyor. 2018 yılının Şubat ayında yıllardan beri hayalini kurduğu Amerika’ya dil eğitimi için gelen 25 yaşındaki Cemalettin Çiçekçi hem kursa gidiyor, hem de elektrikli bisikletle çalışarak bütün masraflarını çıkarıyor. Trakya Üniversitesi Yazılım Mühendisliği bölümünden mezun olan Çiçekçi, seyahat etmeyi çok sevdiği için kendi imkânlarıyla 30 ülkeyi gezdiğini belirtti.

SAATLERİNİ KENDİ AYARLIYOR

New York’un en ünlü caddelerini karış karış gezen Cemalettin Çiçekçi “Amerika’ya geldikten sonra haftanın 5 günü dil eğitimi için kursa gittim. Yaklaşık 7 aydır elektrikli bisiklet ile Manhattan’daki restoranlardan aldığım yemek paketlerini müşterilere teslim ederek para kazanıyorum. Bir günde ortalama 25-30 teslimat yapıyorum. Haftada ortalama 50 saat çalışıyorum. İşin en güzel tarafı ise çalışma saatlerimi kendim ayarlıyorum ve kendi işinin patronuyum” diye konuştu.

ÇALIŞARAK GEZİYORLAR

Saatte ortalama 20-25 dolar arası kazandığının altını çizen Çiçekçi “Bisikletle çalıştığımda bir günde ortalama 100 km yol yapıyorum ve her yeri görme imkânı buluyorum. Ayrıca birçok ünlü ile tanışma fırsatı da oluyor” ifadelerini kullandı.

RİSKLİ VE İLHAM VERİCİ

2 yıl önce öylesine başvurduğu green card çekilişini kazanarak Haziran 2018’de Amerika’ya gelen 26 yaşındaki Gürhan Gülez de oldukça mutlu.

Elektrikli bisikletiyle kuryelik yaptığını ifade eden Gülez, burada günde 12-15 saat kuryelik yaparak para kazanmaya çalıştığının altını çizdi.

İşini çok sevdiğini ve çok eğlenceli olduğunu belirten Gürhan Gülez, yaptığı işin bir o kadar da riskli ve ilham verici bir iş olduğunu söylüyor.

Küçüklüğünden beri Amerika’yı merak ettiğini ve buraya gelmeyi hayal ettiğini söyleyen genç Gülez “Haftanın 5 günü çalışıyorum, geri kalanını da eğitimime ayırıyorum. Bir sonraki hedefim ise para biriktirip eğitimime burada devam etmek. Bir yandan da girişimcilik fikirlerimi hayata geçirmek için projeler üretiyor ve bu projeleri gerçekleştirmek için de çeşitli araştırmalar yapıyorum” dedi.  Türkiye

Fotoğraf: Niyazi Hancı

YORUMLAR

  • 0 Yorum