• Reklam
  • Reklam
  • Reklam

New York'ta Çocuklara Resmi Öğreten Türk: Hayat Tahmaz

Amerika Birleşik Devletleri'nin New York kentinde Resim öğretmenliği yapan 30 yaşındaki Hayat Tahmaz, çocuklara yönelik eğitim çalışmalarına devam ediyor. Tahmaz "Ben çocukların içindeki cevheri gün yüzüne çıkarıyorum." dedi.

Reklam
Reklam
New York'ta Çocuklara Resmi Öğreten Türk: Hayat Tahmaz
10 Kasım 2019 - 08:30
Reklam

Kendisini küçükken Resim öğretmeninin keşfettiğini dile getiren Hayat Tahmaz "Bende aynen resim öğretmenimin yolunda gitmek istiyorum. Burada yetişen eğitim için Amerika'yı gençlere çocuklara rehber olmak istiyorum." dedi.

Resim öğretmenliğini yeteneğiyle kazanarak 4 Schoolarship derecesiyle aldığını belirten Tahmaz "Resim öğretmenim beni keşfetti. Bu yeteneğim sayesinde muhteşem eğitim aldım. Zorluklar karşısında asla pes etmedim. Hiç para harcamadım. Başarılıydım ve azimliydim. Çok yüksek burslar aldım. Üniversite ve masterimi Dünya'nın en prestijli üniversitelerinden biri olan New York Üniversitesinde burslu okudum. Okulda okurken bir çok aktiviteye katıldım." diye konuştu.

Amerika'da kolay hayat olmadığını aktaran Hayat Tahmaz "Ben burada yaşayan yaşamak isteyen Türklere destek olmak istiyorum. Biz sıkıntılar çektik, bu nedenle çocuklarımızın desteklenmesi gerektiğine inanıyorum. Nasıl burs alınır, nasıl profil hazırlanır, Hangi alanda başarılı. Bu yönde destek verebilirim. Benim için yeteneksiz insan yoktur. Yeter ki doğruyu bulsun. Her insan okuyabilir para kazanabilir. Bazı testlerle çocuğun içindeki cevheri gün yüzüne çıkarabiliriz." diyerek sözlerini sürdürdü.

Amerika'ya gelen Türklerin çoğunun geçim derdine düştüğünden çocuklarına fazla vakit ayıramadığını vurgulayan Tahmaz "Buraya gelen çocuklar gençler iyi yönlendirilmiyor. Ama Türklerin en iyi eğitim alması gerekiyor. Farklı milletlerden insanlarla karşılaşıyoruz. Dudak bükeceğiniz nice gençler çok önemli pozisyonlarda kariyerinin basamaklarını emin adımlarla çıkıyor. Türkler neden iyi bir eğitim almasın ki?" ifadelerini kullandı. 

Hayatta tecrübelerini kazanırken, çok defa yalnız kaldığını anlatan Hayat Tahmaz, "Burslar nasıl alınır? Liseden sonra ne yapmaları gerekir. Nasıl yetenekleri var hangi üniversite buna uygun? Meslek seçimleri nasıl olmalı? Hangi mesleğe yönelirse başarılı olur? Bu konuda çok çeşitli seçenekler var. Amerika bu konuda çok geniş bir alan. Çoğu zaman bana gelen maillerde burs isteyenleri görüyorum. Ben burs veremem ama nasıl burs alınır, resume cover letter nasıl hazırlanır bunların hepsinde yardımcı olabilirim. Hayalleri gerçekleştirmek için gücü doğru orantıda kullanmak önemli. Ben onu göstermek istiyorum. Türkler yeter ki bana ulaşsın." dedi.

Hayat Tahmaz'a ulaşmak için:

Hayat(Hyatt) Tahmaz

Art Professor - NYU Alumni

ArtbyHyart

Dean of Fine Arts

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam