• Reklam
Reklam

New York'ta Prof. Dr. Şirin'den 1 Milyon Kitap Kampanyası

Amerika Birleşik Devletleri'nin New York Üniversitesinde Öğretim görevlisi olan Prof. Dr. Selçuk Şirin, New York'ta 1 milyon kitap kampanyası başlattı. Kampanyaya Türkiye'nin New York Başkonsolosu Alper Aktaş'ta katıldı.

Reklam
New York'ta Prof. Dr. Şirin'den 1 Milyon Kitap Kampanyası
16 Aralık 2019 - 06:20 - Güncelleme: 16 Aralık 2019 - 06:39
  • Reklam

Yetişin Çocuklar, Yol Ayrımındaki Türkiye ve Bir Türkiye Hayali kitaplarıyla tanıdığımız Prof. Dr. Selçuk Şirin, kitaptan yoksun dünyaya gelen çocuklar için bir sosyal girişimcilik projesini hayata geçiriyor. “1 Milyon Kitap” isimli proje, doğduğu anda bebeklerin, zihinsel gelişimlerini destekleyecek kitaplarla buluşmasını hedefliyor. Çocukları geleceğe hazırlamak, beyin ve zihinsel gelişimlerini desteklemek için özellikle ilk 36 ayda yapılması gereken en temel uğraşın kitap okumak olduğunu belirten Şirin şöyle diyor: “Ne yazık ki Türkiye’de 1 milyon evde ya hiç kitap yok ya da çocukların okuyabileceği bir kitap bulunmuyor. Oysa ki çocukların zihinsel gelişimi ve okula daha iyi hazırlanmaları için ebeveynler olarak yapmamız gereken en temel uğraş onlara kitap okumak. 1 Milyon Kitap uzun yıllardır hayalini kurduğum bir proje. Kitaptan yoksun doğan 1 milyon çocuğun geleceğini şekillendirecek. Nasıl bir eve doğdukları, maddi olanakları veya sosyal yapıları ne olursa olsun, çocuklar okula daha hazır bir şekilde başlayacak. En azından bugünden itibaren Türkiye’de doğan çocuklar, yarına çok daha iyi bir şekilde hazırlanmış olacak.”

Önceki gün New York'ta düzenlenen etkinliğe katılan New York Başkonsolusu Alper Aktaş, Prof. Dr. Selçuk Şirin'in 1 milyon kitap projesine destek amacıyla tertip edilen söyleşi ve imza gününe katıldı. Projesinden dolay Şirin'e destek vereceklerini ifade eden Aktaş, bunun gibi bir çok sosyal sorumluluk projelerine imza atan Prof. Dr. Şirin'e teşekkür etti.

Beyin Gelişiminin Yüzde 90’ı İlk 36 Ayda Bitiyor!

Çocukların zihinsel gelişimini desteklemek, onları okula daha iyi hazırlamak için yapmamız gereken en temel uğraş onlarla kitap okumak. Çünkü araştırmalara göre beyin gelişiminin yüzde 90’ı ilk 36 ayda tamamlanıyor. Okulöncesi dönemde zeka dediğimiz şey aslında kelime hazinesinden ibaret.

Bu dönemde kelime haznesi ve görsel algıları daha iyi gelişen çocuklar okula daha hazır, kendini ifade edebilen ve söyleneni anlayıp yorumlayabilen çocuklar olarak başlıyor. İlk 36 ayda aileleriyle kitaplar üzerinden diyalog geliştiren ve geliştirmeyen çocuklar arasındaki fark, giderek açılıyor ve çocukları eğitim hayatları boyunca takip ediyor. 

1 Milyon Kitap Projesi Nasıl İşleyecek? 

1 Milyon Kitap, bir sosyal girişimcilik projesi olarak hayata geçiyor. Bu amaçla yalnızca bu projeye özel olarak geliştirilen 6 kitaplık set, sadece 1milyonkitap.com üzerinden satışa sunulacak. Satılan her bir set karşılığında ücretsiz bir set kitap da ihtiyaç sahibi bir aileye gönderilecek. 1milyonkitap.com üzerinden yapılan satışlardan ise telif ya da herhangi bir kalemde gelir elde edilmeyecek. 


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com