New York’ta Temimi için İsrail Protestosu

New York'ta Temimi için İsrail Protestosu

New York'ta yüzlerce kişi, İsrail'in günlerdir  gözaltında tuttuğu Filistin'in sembol isimlerinden "Hanzala Cesaret Ödülü" sahibi  Ahed et-Temimi'nin (16) serbest bırakılması için eylem yaptı.

06 Ocak 2018 - 09:24

Amerikalı Müslümanlar ve Filistin destekçisi Amerikalılardan oluşan  yüzlerce kişi, Temimi'ye destek vermek amacıyla kentin en önemli bölgelerinden  Grand Central Terminali'nde toplandı.Ellerinde Ahed Temimi serbest bırakılsın , ABD'nin İsrail'e  yardımları kesilsin , Ahed Temimi ve tüm siyasi mahkumlar serbest bırakılsın ,   Filistinli çocukları kaçırmayı bırakın , Kudüs Filistin'in başkentidir yazılı  döviz ve pankartlar taşıyan göstericiler, ABD ve İsrail yönetimleri aleyhine  slogan attı. Temimi'ye özgürlük ve Filistin'e özgürlük sloganları eşliğinde  eylemlerini sürdüren katılımcılar daha sonra olaysız dağıldı.

Harekete geçin çağrısı

Gösterinin organizatörleri tarafından dağıtılan basın bildirisinde ise  İsrail'in hukuksuz olarak Temimi'yi gözaltında tuttuğuna vurgu yapıldı ve  Filistinli cesur kızın ailesinden daha önce İsrail askerleri tarafından vurulan  kişilerle ilgili bilgilere yer verildi.

ABD'de yaşayan duyarlı Müslümanlar ve diğer dinlere mensup kişilerin  harekete geçmesi için çağrıda bulunulan bildiride, herkesin ilgili ABD'li  yetkililere, İsrail'in Washington Büyükelçiliği ile New York Başkonsolosluğuna  ulaşması için eylem başlatması istendi.İsrail askerleri, Ahed et-Temimi'yi, 19 Aralık 2017'de Ramallah'ta  ailesiyle yaşadığı eve baskın düzenledikten sonra gözaltına almıştı.

Temimi'nin annesi Neriman'ın ise kızıyla ilgili bilgi almak üzere  gittiği Ramallah'ın doğusundaki gözaltı biriminde İsrail askerleri tarafından  gözaltına alındığı kaydedilmişti. Ofer Askeri Mahkemesi, 28 Aralık Perşembe günü  Temimi ailesinin gözaltı süresini 5 gün uzatmıştı. İsrail askeri mahkemesi, 1  Ocak'ta Batı Şeria'da görülen duruşmada ise Ahed et-Temimi ile annesi Neriman'ın  gözaltı süresinin 8 gün daha uzatılmasına karar vermişti. Filistinli cesur kız olarak da bilinen Ahed, 2012 yılında ağabeyi  gözaltına alındığında İsrail askerlerine karşı gösterdiği tavır nedeniyle  İstanbul'da Hanzala Cesaret Ödülü ne layık görülmüştü. İsrail askerine kafa tutan Filistinli kız olarak dünya gündemine  gelen Ahed, Başbakan olduğu dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la da  buluşmuştu.Aralarında Filistin Esirler Cemiyetinin de olduğu kurumların  hazırladığı rapora göre, İsrail hapishanelerinde 481'i işgal altındaki Doğu  Kudüs'ten olmak üzere 57'si kadın, 300'ü çocuk yaklaşık 7 bin Filistinli  bulunuyor. Milliyet

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Whitey Bulger lawyer says he will sue over prison killing
Whitey Bulger lawyer says he will sue over prison killing
Google honors poet Nelly Sachs with new Doodle
Google honors poet Nelly Sachs with new Doodle