New York'ta Vanlı Ermenilerin Halayı

1. Dünya savaşı sıralarında Amerika Birleşik Devletleri'ne giden çoğu Ermeni, Anadolu kültürünü orada yaşatmaya devam ediyor. Halen bile Anne ve Babalarından gördükleri yemekleri ve yaşantıları devam ettiren Ermenilerin bir kısmı evde Türkçe konuşarak anlaşıyor. 1946 yılında New York'ta Ermeniler bir düğünde Van yöresine ait olan halayla eğlenirken görüntüleri ortaya çıktı.

New York'ta Vanlı Ermenilerin Halayı
30 Mart 2020 - 13:56 - Güncelleme: 30 Mart 2020 - 14:46

Osmanlı döneminde sadık millet olarak anılan Ermeniler, Yurtdışında 1965 yılına kadar Türklerle hareket ediyorlardı. 1965 yılında Fransa'nın kışkırtmasıyla sözde Ermeni soykırım yalanını ortaya atıldı. Taşnak Ermeniler bölgede yaşayan diğer Ermenileri sindirerek Anadolu'da yaşadıkları ortak değerleri bile ayırmaya gayret etti.
Bugün Amerika'ya gelen Türkler'in bir bölümü başta Ermeniler olmak üzere Anadolu'da yaşamış Ecnebilerden büyük destek gördüklerini zaman zaman dile getirir.
Sosyal Medya'da 1946 yılında New York'ta yaşamış Ermenilerin halayı anlatılırken, Van yöresinde halen oynanan halayı oynamaları dikkat çekti. İşte O video...


YORUMLAR

  • 0 Yorum