New York’tan İstanbul’a Bir Tasavvuf Hikayesi

New York'tan İstanbul'a Bir Tasavvuf Hikayesi

Başak Sayan’ın dördüncü romanı Nigâhdar; heyecan ve gizem dozu yüksek bir kurguyla Hallâc-ı Mansûr’un bin yılı aşkın bir zamandır kayıp olan risaleleri konu alıyor. Kitabın kahramanı Şirin Özdemir New York'tan İstanbul'a gelerek bir trajedinin içinde buluyor kendini.

12 Şubat 2019 - 03:35

Giderek büyüyen bir okur kitlesinin takip ettiği Başak Sayan, dinler tarihi üzerine iki yıl süren derin bir araştırmanın ardından yazdığı yeni romanı Nigâhdar’da; Hallâc-ı Mansûr’un kayıp risaleleri ekseninde okurlarını tarihin derinliklerine sürüklüyor. Roman; Hallâc-ı Mansûr’un uğruna can verdiği öğretileri ters yüz ederek topluma dayatan din ve siyaset ilişkisinin bugün de devam ettiğini çarpıcı bir anlatımla gösteriyor. Tasavvufun dinler üstü bir kavram olduğunu, güçlü bir polisiye kurguyla anlatan Nigâhdar, bilimsel, tarihi, felsefi ve mistik ögeleriyle dikkat çekerken okuyucunun merak duygusunu her sayfasında canlı tutmayı başarıyor.

Hallâc-ı Mansûr’un toplumsal meselelere duyarlı, merkezine halifeleri, iktidar sahiplerini, dervişleri hatta hiçbir dini koymadığı öğretisini anlatan risaleler; hem egemen küresel güçler hem de egemen dinler açısından büyük bir tehlike olarak görülür. Asırlardır gün yüzüne çıkmayan bu kayıp risalelerde öyle bir sır gizlidir ki, bu sırra vakıf olan kişi tüm dünyadaki güç dengelerini yerinden oynatabilecek, egemen dinlerin yüzlerce yıldır süren saltanatını sarsacaktır. Risaleleri koruyan nigâhdarlardan biri İstanbul’dadır. Bunu öğrenen New York merkezli küresel güç aktörleri bu risaleleri ele geçirmek üzere harekete geçer.

Öte yandan Columbia Üniversitesi’nde atom fiziği dersleri veren ve ateşli bir ateist olan Şirin Özdemir, tüm hayatının büyük bir yalan olduğunu öğrenir. Olayları çözmek amacıyla New York’tan İstanbul’a gelir ve gelir gelmez kendisini bir ölüm kalım mücadelesinin içinde bulur. Bu mücadelede ona, yolunun trajik bir biçimde kesiştiği, tanınmış bir yazar ve felsefeci olan, karizmatik genç profesör Algan Ataman yardım eder. İkili, gerçekleri ortaya çıkarmaya çalışırken, geçmişten günümüze gelen ve tüm dinleri derinden etkileyecek o büyük sırrın ne olduğunu da bulmak zorundadır. Ve elbette büyük bir küresel gücün türlü oyunlarıyla baş etmeleri gerekir.

Kitapları ilgiyle takip edilen Başak Sayan’ın Nigâhdar adlı romanı, geçtiğimiz haftalarda İnkılâp Kitabevi’nden çıktı.

Başak Sayan Kimdir?

Ankara doğumlu yazar ilk, orta ve lise eğitimini aynı şehirde tamamladı. Üniversite eğitimi için İstanbul’a geldikten sonra oyunculuğa başlayan Sayan bugüne dek pek çok dizi ve filmde rol aldı.

İlk romanı Bağlanma Korkusu’nun ardından çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Aylarca listelerden düşmeyen, tesadüf ile kader temalarını irdelediği Kelebeğin Kaderi'nin ardından yazar, Ölü Kuşların Sessizliği ile psikoloji ve felsefeyi gerilimle harmanlayarak heyecan dozu yüksek bir dünya yarattı.

2014 yılında evlenen Sayan, 2017 yılında ikiz bebeklerini kucağına aldı. Doğumdan kısa bir süre sonra ilk çocuk romanı Rüzgâr Olmak İsteyen Çocuk’u kaleme aldı.

Yazar son romanı Nigâhdar ile okuru 1200 sene önceki Abbasi İmparatorluğu dönemiyle günümüz arasında dolaştırırken, yine heyecan dozu yüksek bir dünyanın içinde, bir yandan tasavvuf ve kuantum fiziği arasında paralellikler kurup bir yandan da Tanrı ve bilim kavramlarının nasıl birbirine yaklaşabileceğini gösteriyor.

Romanlarının arka planlarında spiritüel ögeleri mutlaka kullanan Başak Sayan, okuyucularının hayata bambaşka bir noktadan bakmalarını sağlamanın en büyük motivasyonu olduğunu belirtiyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Amerikan Uçağında Irkçılık
Amerikan Uçağında Irkçılık
Amerika'da 100 bin Çocuk Tutuklu Var
Amerika'da 100 bin Çocuk Tutuklu Var