• Reklam

New York Times'tan Türkiye Övgüsü

New York Times gazetesi, Türkiye'nin sığınmacılara karşı tavrına dair bir övgü yazısı kaleme aldı. İşte Times'ın Türkiye için kullandığı ifadeler...

Reklam
New York Times'tan Türkiye Övgüsü
17 Şubat 2021 - 05:57
  • Reklam
Dünyaca ünlü Amerikan gazetesi New York Times, Türkiye'nin sığınmacılara yaptığı yardımdan övgü ile bahsetti. Times haberinde, "Milyonlarca Suriyeli için imkan sunan tek ülke Türkiye" ifadesini kullandı.

New York Times'ın yayımladığı Zeytin Dalı Harekatı'nın anlatıldığı yazıda, "Suriyeliler, Türklerin orada olmasından memnunlar." denildi.

Times, YPG/PKK tarafından bombalı saldırılara maruz kalan Afrin'i ve kentin Türkiye sınırına yakın bölgelerdeki mülteci kamplarını anlatan geniş bir gözlem yazısı kaleme aldı.

"Bir Tek Türk Askerleri Var"

Gazetenin Türkiye Büro Şefi Charlotta Gall'ın yazısı:

"10 yıllık Suriye iç savaşının son bulması konusunda dünyanın kafası karışıkken Türkiye, 5 milyon civarında evlerinden edilmiş ve zor durumdaki sivilleri korumak için bölgede bulunan tek uluslararası güç. Bugün Beşar Esed güçleri ile Rus müttefiklerinin muhtemel katliamlarının önünde bir tek Türk askerleri var."

"Türkiye kenti kendi elektrik ağlarına bağlayarak yıllardır süren elektriksizliği sonlandırdı, bölgede Türk cep telefonu hatları ve Türk parası kullanılıyor ve 500 Suriyeli şirket sınır ticareti için kaydedilmiş durumda."


Hatay Vali Yardımcısının Sözleri Times Sayfalarında...
New York Times yazısında, Hatay Vali Yardımcısı Orhan Aktürk'ün de görüşlerine yer verdi.

Aktürk'ün, "Amacımız, onların hayatlarını daha da normalleştirmektir. İnsanlar hayata tekrar dönsünler diye okulların ve hastanelerin açık kalmasını sağlıyoruz." sözleri dünyaca ünlü gazetenin gözlem yazısında yer aldı.

Kentteki bombalı saldırılarla ilgili ise Aktürk patlatılan araçların kamyonlarla YPG/PKK işgali altındaki Münbiç ilçesinden getirildiğini tespit ettiklerini belirtti.

"Türkler olmadan biz hayatta kalamayız"

Suriyeli Mülteci Süleyman Carir Times'a Konuştu
Şam'ın güneyinden kaçarak bölgeye gelen mültecilerden Süleyman Carir gazeteye verdiği demeçte, "Türkiye bize koruma sağlamadan kendi köylerimize dönmemiz mümkün değil. Türkler olmadan biz hayatta kalamayız." dedi.

"İmkan Sunan Tek Ülke Türkiye"
Yerel Meclis Üyesi Said Süleyman Times'a verdiği röportajda, Türkiye'nin verdiği yardımların ötesinde daha fazla uluslararası insani yardıma ihtiyaç olduğunu belirtti. Süleyman, "Ancak milyonlarcası için imkan sunan tek ülke Türkiye." diye konuştu.

Times: Şartlar Aynı Olduğu Sürece Dönemezler
Bölgedeki öğrencilerin Türkiye'de iş ve eğitim imkanı bulmak için Türkçe öğrendiği kaydedilen yazıda, oradaki insanların savaşın şartları aynı olduğu sürece kendi memleketlerine dönemeyeceği vurgulandı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • yusuf sahin
    2 ay önce
    güzel bir haber olmuş bunca yıl sonra bunu anlamaları da bir şey darisi orda ne işimiz var biz kendi işimize bakalım diyen arkadaşlara.....
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com