New Yorklu Türk Yazar Çağla Ural ile Söyleşi

New Yorklu Türk Yazar Çağla Ural ile Söyleşi

Yazar Çağla Ural, Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü ve Bankacılık Yüksek Lisans mezunu. Okulu bitirdikten sonra önce Finans sektöründe çalışmış. Sonra 20 yıl önce eşiyle birlikte iş nedeniyle Amerika’ya taşınmış. New York’a yerleşince bir süre Birleşmiş Milletler’de çalışmış ancak ilk çocuğu doğunca ayrılmış. Şimdi kendini kitaplarına ve ailesine adamış bir anne...

12 Mart 2019 - 07:31

Esra Öziskender'in Haberi

Çağla Ural, Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü ve Bankacılık Yüksek Lisans mezunu. Okulu bitirdikten sonra önce Finans sektöründe çalışmış. Sonra 20 yıl önce eşiyle birlikte iş nedeniyle Amerika’ya taşınmış. New York’a yerleşince bir süre Birleşmiş Milletler’de çalışmış ancak ilk çocuğu doğunca ayrılmış.  Şu anda kendini yazar olarak görüyor sadece. Çağla Ural kimdir diye soracak olursanız, yazar diye cevap veririm çünkü kendimi iki oğlumun annesi ve yazmayı çok seven bir yazar olarak görüyorum diyor.

Çağla Ural’ın Türkçe olarak iki yayınlanmış kitabı var: Ve Müziğin Sustuğu An ile Esir Şehirde Bir Kadın. Ayrıca da Galeyan isminde bir çeviri kitabı mevcut.

Ve Müziğin Sustuğu An romanını 2014’te yazmış ve o yıllarda çokca olan  Amerika’da okullara silahlı saldırılardan etkilenmiş, özellikle Connecticut eyaletinde Sandy Hook saldırı onu çok etkilemiş ve korkutmuş açıkçası. O da bu konu çerçevesinde bir kitap yazmaya karar vermiş.

2012 yılında Sandy Hook İlkokulu’na 20 yaşındaki Adam Lanza’nın yaptığı silahlı saldırı 6 ve 7 yaşlarındaki 20 çocuğun ölümüne sebep olmuştu. Adam Lanza, arabasına atlatıp, katliamı yapmadan önce evde öz annesini öldürmüş, sonra 20 çocuğun haricinde, içinde öğretmenlerin de bulunduğu 6 okul çalışanını öldürmüş, daha sonra da intihar etmiştir.

Bu korkunç katliam o dönemlerde Amerika’da yaşayan ve dünyada bu faciayı öğrenen herkesi olduğu gibi sevgili Çağla Ural’ı da çok etkilemiş ve bu konu çerçevesinde ilk kitabını yazmış.

Çok şükür ki bizim ülkemiz Türkiye’de bu tip katliamlar olmuyor dedi. Çok şükür. İnşallah gerçekten dünyanın hiçbir yerinde olmaz bir daha.

İkinci romanı bir tarihi roman: Esir Şehirde Bir Kadın

Çağla Ural’ın ağzından ikinci kitabının hikayesini dinleyelim:

Hikayem 1919 yılında işgal altındaki İstanbul’un Moda semtinde başlıyor. O dönem  Levantenlerin hazırladığı Moda haritaları ile başladım araştırmaya. Aynı şekilde Pera yani Beyoğlu’nun tarihi sosyal dokusunu, sokaklarını, hatta mağazalarını inceledim. Tabii İşgal altındaki İstanbul’u anlamak gerekiyor, bütün bir Milli Mücadele tarihi var. Romanda hikayeye işlenmiş ünlü tarihi karakterler var. Örneğin, hikayemde önemli bir yer alan Halide Edip Adıvar’ın hayatını, aynı şekilde Bolşevik devriminden sonra İstanbul’a gelen ve ünlü  bir votka firmasının sahibi olan Vlademir Smirnov’un hayatını inceledim. Yine Rusya’dan gelen ve İstanbul’u ilk kez caz müziği ile tanıştıran, Maksim Gazinosu’nu kuran siyahi Rus Bruce Thomas’ı araştırdım; romanda önemli bir karakter. Rusya’dan İstanbul’a sürgüne yollanacak olan Bolşevik devriminin ünlü lideri Troçki de araştırmamın bir parçasıydı. Aynı zamanda bazı sosyal olaylar var romanda işlenen: Nüfus mübadelesi, İstanbul’da açılan ilk eroin fabrikası gibi. Bu romanı yazarken ben hem araştırarak öğrendim hem yazdım diyebilirim.

Esir Şehirde Bir Kadın romanının hikayesinin Moda’da başlamasının bir sebebi de Çağla Hanım anne tarafından Moda’lı. Anneannesi de Moda’da bir köşkte büyümüş.

Bir de müjdeli bir haber veriyor: Kitabın film yapılma olasılığı var. Müthiş bir haber inşallah gerçekleşir.

Şimdilerde Esir Şehirde Bir Kadın romanının devamını yazmakla meşgul olan Çağla Ural’a yazarlık kariyerinde üstün başarılar diliyoruz ve diğer kitaplarını da dört gözle bekliyoruz.

Yazara ve kitaplarına ulaşabileceğiniz web siteleri:

https://www.amazon.com/Esir-Sehirde-Kadin-Cagla-Ural/dp/6053114707

2019/03/2019-03-12-07-42-11.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İmamoğlu CNN'i Denetime Çağırdı
İmamoğlu CNN'i Denetime Çağırdı
THY'den Amerika'da İftar
THY'den Amerika'da İftar