• Reklam

Niagara Şelaleleri'ne Eğlenceli Bir Yolculuk

Niagara Şelaleleri tam bir doğa harikası. Amerika ile Kanada arasında yer alan Horseshoe, American Falls ve Bridal Veils Fall adında 3 şelaleden oluşan bu muazzam yeri, henüz ziyaret edemediyseniz, haberimiz sayesinde gitmiş kadar olacaksınız. Burayı daha önce görenleri ise bir kez de Hızlı Gezgin İbrahim Durhat’ın gözünden Niagara Şelaleleri’ne davet ediyoruz.

Reklam
Reklam
Niagara Şelaleleri'ne Eğlenceli Bir Yolculuk
20 Eylül 2020 - 10:41
Reklam

İbrahim Durhat arkadaşlarıyla beraber çıktığı gezisinde, ilk olarak Niagara Şelaleleri’nin hediyelik eşya dükkanına uğruyor. Burada, 17$’a bez çantalar ve tişörtler, 4$’a çeşitli magnetler, 7-8$’a kupa ve kar küreleri satıldığını örnek gösteriyor.
 
İbrahim’in ilk olarak bu mağazaya uğrama sebebi aslında, Niagara Şelaleleri’ne yapılan turlar hakkında bilgi alabileceği bir bankonun burada kurulmuş olması. Aynı zamanda buradan tur da satın alabiliyorsunuz. Şelaleyi gezmek için yalnızca bot turu alırsanız ödeyeceğiniz bedel 20-30$. Kapsamlı diğer turlar ise 70-80$ aralığında satılıyor.
 
Buradan sonra şelaleye varan İbrahim ve arkadaşları, yağmur yağmadığı halde ciddi anlamda ıslanmalarının sebebinin, şelalenin yüksek debisinden kaynaklandığını söylüyor. Şelaleye vardığınızı bu şekilde hissedebilirsiniz yani.
 
Maid Of The Mist Tekne Turları
İbrahim arkadaşlarıyla beraber girişten aşağıya doğru bir bot turu satın almak üzere inmeye başlıyor. Maid of the Mist afişlerini göstererek şelalenin işletmesini 1846’dan beri hep aynı, devlete bağlı bir işletmenin yaptığı bilgisini veriyor.
 
Biz sizinle daha detaylı bilgi paylaşalım: Maid of the Mist, Niagara Şelaleleri’nin Amerika tarafından başlayıp biten ve gezinin bir bölümünde Ontario’ya uğrayan bir tekne turudur. Kullanılan tekneler ‘Maid of the Mist’ olarak adlandırılırlar. Amerika sınırı tarafında şelaleye yakın bir noktada inşa edilen bir tekne ilk seferini 18 Eylül 1846’da yaptı. O zamanlar New York ve Toronto arasında feribot seferleri için tasarlanan tekne, iki taraf arasında açılan asma köprüden sonra sahipleri tarafından, şelalede gezi turları yapmak üzere kullanılma kararı alındı. Şelalenin Amerika ayağının işletmesi, 1884 yılında resmi olarak kurulan Mist Corporation tarafından yapılmaktadır ve 1971’den beri Glynn ailesine aittir.
 
Bota binmeden önce tepeden şelaleyi gösteren İbrahim, asıl Kanada tarafından manzaranın şahane olduğunu ve asma köprüden o tarafa geçildiğini anlatıyor. Fakat maalesef kendilerinin o tarafa geçmeyip, Amerika tarafından  tekne turu ile şelaleye yaklaşacaklarını söylüyor.
 
Nihayet kapıya varan İbrahim; net tekne turu fiyatının yetişkinler için 22.25$, çocuklar içinse 13$ olduğunu ve aşırı ıslanılacak bir tecrübe olacağından, beraberinde yağmurluk da verildiğini açıklıyor. Uzun yemyeşil yollardan geçip buraya geldikten sonra yaklaşık 45 dakika sıra bekleyen İbrahim, sonunda biletini alarak arkadaşlarıyla bir asansöre biniyor. Çıktıkları noktadan ödedikleri bedele dahil olan yağmurluklarını teslim alıyorlar. Yağmurluğun çok ince olduğunu hatırlatalım. Sonunda bota ulaşan İbrahimler bulundukları tarafta mavi yağmurlukluların Amerikalı, karşı tarafta pembe yağmurlukluların ise Kanadalı olduğu bilgisini paylaşıyor.
 
Şelalede 30 saniyede 168.000 m3 suyun aktığını yaptığı araştırmalardan öğrenen İbrahim, havanın güzel olmasına rağmen böyle bir ortamda çok ıslanacağınızı bilin diyor adeta. Kanada tarafında 2 tekneyle kimseyi bekletmeden hareket edildiğini ancak; Amerika tarafında tek tekneyle hareket edildiğini söyleyen İbrahim, biraz fazla beklemiş olmanın verdiği sinirle, Amerika ile Kanada arasındaki ekonomi farkı belli oldu diyerek bir eleştiri yapıyor.
 
Sonunda tekneye binen İbrahim ve arkadaşları manzarayı daha iyi görmek için üst kata çıkıyorlar. Kanada tarafından şelalenin daha büyük bir kısmının görüldüğünü hatırlatan İbrahim, bu bölümün adının Horseshoe olduğunu söylüyor. Amerika tarafından yalnızca iki küçük şelalenin görüldüğünü söylüyor. Bunların isimleri de American Falls ve Bridal Veils. Aşırı güçlü rüzgar ve şelaleden gelen suların arasında iliklerine kadar ıslandıklarını belirtiyorlar. Üstelik yalnızca 2 dakikada.
 
Son olarak İbrahim’in verdiği birkaç önemli bilgiyle yazımızı bitirelim:
-Şelalenin çevresinde bulunan hidroelektrik santrallerini zamanında Nikola Tesla kurmuş ve hem Amerika hem Kanada günümüzde buradan elektrik üretiyorlar.
 
-10.000 yıl önce Kuzey Kutbu’ndan gelen buz kütlelerinin çöküntülerinden oluşan Niagara, Kuzey Amerika’nın en büyük şelalesi.
 
-Şelalelerin etrafında bulunan yeşil alan Niagara Şelaleleri Parkı’dır. Kardeş şehirler olan Niagara Falls Ontario (Kanada) ve Niagara Falls New York (Amerika) tarafından doğal koruma altındadır.
 
-Niagara isminin yerli dilinde ‘Onguiaahra’ yani düz kelimesinden geldiği sanılmaktadır.
 
-Niagara Şelaleleri 1932 yılında donarak tamamen buz tutmuştur.
 
Bu muhteşem doğal güzelliği görmek isteyenler aşağıdaki videoya tıklayıp İbrahim’in gözünden Niagara Şelaleleri’ne gitmiş gibi hissedebilirler.
 
KAYNAK: İbrahim Durhat Youtube Kanalı


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com