• Reklam

No Turn On Red Kuralı

Amerika Birleşik Devletleri’nde trafik kuralları açısından bizim hiç de alışık olmadığımız fakat benim en beğendiğim uygulamalardan birisini sizlerle paylaşmak istiyorum: “NO TURN ON RED”

Reklam
Reklam
No Turn On Red Kuralı
02 Ağustos 2020 - 16:37
Reklam

Dünya’nın her yerinde kırmızı ışıkta durulur; durulmazsa ciddi cezaları vardır.

Ama Amerika'da bazı şehir’lerde ve özellikle newjersey eyaletinde kurallar biraz daha farklı.

New Jersey’de kırmızı ışıktan sağa dönmeyi planlıyorsanız sizi engelleyen bir işaret yoksa eğer, durmaksızın sağa dönebilirsiniz. 

Evet doğru okudunuz. Eğer sağa dönmenin yasak olduğuna dair no turn on red işareti yoksa kırmızı ışıkta durmadan sağa dönebilirsiniz. 

İlk başta ne gereği var gibi bir düşünce aklınıza gelse bile bir müddet sonra bu uygulamanın aslında trafiğin akışını kesmediğini, bilakis hızlandırdığını farketmeye başlıyorsunuz.

No turn on red işaretinin bazı farklı uygulamaları da var. Mesela okul bölgesinde iseniz ( schoolzone ) okul saatlerinde kırmızı ışıkta sağa dönmek yasak, o saatler dışında kırmızı ışıkta sağa dönebilirsiniz. Veya bazı neighborhood mahallelerde mesai saatleri içerisinde sağa dönmek yasakken, mesai saatleri dışında dönüş serbest.

Siz siz olun hayatta dönülmez yerlerden dönerek kestirmeden hedefe ulaşmaya çalışmayın. Kestirme yollarla köşeyi dönmeye çalışıp sağını solunu karıştıracak hale gelen çok insan gördük. Bakınız, kumar düşkünleri...!

  • Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com