NY Times internetten 700 Milyon Kar etti

NY Times internetten 700 Milyon Kar etti

New York Times, 2018’de abonelik gelirini 709 milyon dolara çıkardığını, sadece geçen yıl 120 gazeteciyi işe aldığını duyurdu.

30 Nisan 2019 - 13:19

Gazeteciliğin dijitalleşmesi ve geleneksel gazeteciliğin sonunu geldiği savı sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada ilgili çevrelerin tartışma konusu. ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times’in son açıklaması bu tartışmayı bitirecek gibi görünüyor.

Dijitalleşme konusunda sektörün öncülleri arasında yer alan New York Times, dijital abonelik gelirini 709 milyon dolara çıkardı. Dijital içeriğe para harcayan okur sayısının 4.3 milyona ulaştığı, NYT’nin haber merkezinde çalışan gazeteci sayısının ise geçen yılki 120 işe alımla bin 600’e çıktığı aktarıldı.

New York Times, dijitalleşme konusuna bu eğilimin ortaya çıkmasıyla hız veren ve yatırım yapan bir yayın kuruluşu. NYT gibi, "yeni medya" öncülleri arasında yer alan Guardian ve Wall Street Journal'ın da yüksek karlar açıklaması ve haber merkezlerini güçlendirmesi sektörün geleceği açısından öncü sinyaller olarak görülüyor. 

Financial Times geçtiğimiz aylarda, 2019'da 1 milyon ücretli abone sınırını aşacağını açıkladı. Son verilere göre dijital aboneliklerdeki artış hızı yüzde 7'den yüzde 11'e çıktı. Dijital yayıncılığın taşıyıcı kolonu abonelik sistemi. 

Gazetelerin internette web sitesi açmasının üzerinden (The Washington Times ve New York Times) 24 yıl geçtikten sonra ulaşılan nokta bu.

Türkiye medyasının bugünkü tablosu da dünyadaki eğilimle benzerlik gösteriyor.

Gazetelerin son tirajları, artık kağıt gazete alımının "nostaljik bir ritüele" dönüşmeye başladığının kanıtı gibi.

Çok değil, bundan 10 yıl önce tek bir gazetenin tirajını artık en çok okunan 5 gazetenin toplam tirajı bile yakalayamıyor.

Aşağıdaki tabloda bugün (7 Şubat 2019) gazetelerin tirajları var. Bu verilerin “gerçek satış rakamlarını yansıtmadığı” kanaatini de kenara not ederek tablo incelendiğinde, sektörün öncü yayınlarının bile her gün kan kaybettiği görülüyor.

Haberin sosyal medya üzerinden yayıldığı dolayısıyla dijitaldeki reklam pastasının büyük bölümünün Google ve Facebook arasında paylaşıldığı bir pazarda, gazeteler için reklam yoluyla para kazanmak dijital mecrada da çok zor. Son yıllarda dijitaldeki reklam payında hızlı bir artış görülse de burada aslan payı yine Google ve Facebook'un. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Man says police 'humiliated' after false alarm
Man says police 'humiliated' after false alarm
Colts QB Luck announces surprise retirement
Colts QB Luck announces surprise retirement