Okula Silahlı Saldırı Planlayan 3 Öğrenciye Gözaltı

Amerika Birleşik Devletleri'nin New York eyaletindeki Albion kentinde 3 ortaokul öğrencisi, Albion Ortaokuluna silahlı saldırı planı yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alındı. Polis, Rochester'ın yaklaşık 35 mil batısındaki Albion kentinde oturan ve yaşları 14 ile 16 arasında değişen 3 çocuğun evine baskın düzenledi.

Reklam
Okula Silahlı Saldırı Planlayan 3 Öğrenciye Gözaltı
11 Kasım 2019 - 21:50
Reklam

Olay aynı okulda okuyan başka bir öğrencinin velisi tarafından Polise ihbarı sonucu ortaya çıktı. Polis, mesajlaşma uygulaması Discord aracılığıyla iletişim kurduğu iddia edilen üç öğrencinin öğrencileri patlayıcı ve silahla öldürmeyi veya yaralamayı planladığını belirtti.

Polis tehdidi ciddi olduğunu değerlendirdiğini fakat çocukların bu eylemi 3-4 yıl sonra yapacakları yönünde yazışmalarda geçtiği için 2. derece komplo kurmakla suçlandıklarını aktardı. 

Albion'un Orleans İlçesi bölge avukatı Joseph Cardone çocukların okul yönetimi tarafından bir arkadaşlarını okuldan uzaklaştırması sonucu intikam almak istediklerini ama bunun fikir aşamasında kaldığını belirtti.

Polis 2 evde silah ele geçirirken, çocukların parmak izine rastlamadı. 

Albion Central School Bölgesi Baş Müfettişi Michael Bonnewell, yaptığı açıklamada, "İlgili öğrenciler, okul güvenliğini sağlamak için soruşturmanın tamamlanması ve disiplin cezaları ve diğer psikolojik destek için başka bir okula sevkedilebilir." dedi.

Discord'daki Güven ve Güvenlik direktörü Sean Li, yaptığı açıklamada, şirketin "tüm kullanıcılarımız için pozitif ve güvenli bir yer" olmasını istediğini vurguladı.

Li, "Platformumuzdaki taciz ve yasadışı faaliyetlere karşı sıfır toleranslı bir yaklaşımımız var ve farkında olduğumuzda hemen harekete geçiyoruz" şeklinde konuştu.

New York Valisi Andrew Cuomo, “okullarımıza tehdit teşkil eden herhangi bir kişi, bu tehdidi gerçekten uygulamak niyetinde olsa da olmasa da, yasaların en ağır cezalarıyla karşı karşıya kalacağı” konusunda uyardı.

Cuomo, Cuma günkü bir açıklamada, "Bu eyaletteki okul yetkilileri ve polis memurları, sürekli olarak uyanık olmaya devam ediyor ve olağan dışı ya da şüpheli davranışları okul yöneticilerine ve yasa uygulayıcılara bildirmeleri için herkese çağrıda bulunuyorum." diye konuştu.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam