Osmanlı’nın New York’taki İlk Plakları

Osmanlı'nın New York'taki İlk Plakları

Amerika Birleşik Devletleri'nde Ortadoğu Müzik kültürünü araştıran Rus araştırmacı Ian Nagoski Osmanlı'nın New York'taki ilk plak kayıtlarını ulaştı.

29 Eylül 2019 - 20:17 - Güncelleme: 30 Eylül 2019 - 21:05

Projeyi araştırmacı Işıl Acehan duyurdu. Acehan "Osmanlı’dan New York’a göç edenlerin ilk plak kayıtlarını dinlettiğimiz “Osmanlı New York’u ve Küçük Suriye Müziği” turumuz çok güzeldi. Ian Nagoski  yıllardır bu plakları topluyor ve araştırıyor. Wall Street civarında kaydedilen şarkıları 100 yıl sonra aynı yerlerde dinledik!" diyerek yapılan projedeki plağı paylaştı.

19. yüzyılda Dünya Ticaret Merkezinin yerinde Ortadoğu'dan gelen grupların mahallesi olduğuna dikkat çeken Nagoski,  Manhattan'ın Wall Street yakınındaki Aşağı Batı Yakası'na yükselirken, bu bölge, Orta Doğu'dan gelen göçmenlerin ana mahallesiydi. Washington Caddesi boyunca “Küçük Suriye'nin Suriye Mahallesi'nin ekonomik ve sosyal tarihine ışık tutacak müzikal dinleti izleyenleri mest etti.

Türkçe, Arapça ve Kürtçe müziklerin kayıtları restore eden Nagoski, Eski Manhattan sokaklarında yürüyerek Alexander Maloof, A.J. Macksoud, Naim Karakand, Alamphon ve Fred Alam kayıtları dinletti.

North Carolina eyaletinin Baltimore kentinde yaşayan Ian Nagoski eski müzik arşivcisi ve Osmanlı diasporası müzikleri araştırmacısı.

2019/09/2019-09-29-20-39-32.jpg
2019/09/2019-09-29-20-39-36.jpg

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Helene Etiksen
    1 hafta önce
    Ian Nagoski rus değil ve Baltimore North Carolina’da değil...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
THY Newark-New York Seferine Başladı
THY Newark-New York Seferine Başladı
Trump İstifa mı ediyor?
Trump İstifa mı ediyor?