Osmanlı Sultanlarının Besteleri Washington’da

Osmanlı Sultanlarının Besteleri Washington'da

Amerika Birleşik Devletleri'nin başkenti Washington'da Yunus Emre Enstitüsünün organize ettiği Sultan Bestekarlar konseri First Congregational UCC düzenlendi.

12 Mayıs 2018 - 21:18

Çeşitli ülkelerden katılan müzisyenlerin oluşturduğu ve Musa Göçmen'in yönetmenliğindeki Symphony Orchestra, Osmanlı Sultanlarının Eserleri Washington'daki sanatseverlerin beğenisine sundu.

Amerika Birleşik Devletleri'nde Osmanlı Sultanları denilince akla ilk gelen şey hem ulusal hem de uluslararası politik başarılarıdır. Ancak bu konser Sultanların sanatkar yönü ön plana çıkarılıyor. Bir çok Osmanlı Padişahı Kaligrafist, ressam, şairler, bilim adamı, filozof ve müzisyen olarak ön plana çıkmıştı.

Şef ve besteci Musa Göçmen'in çağdaş müzik ve orkestra yaklaşımıyla evrensel bir tarzda sunmak için sahne alırken, "Ağladıkça" bestekarı Udi Ara Dinkjian eşliğinde ve diğer 9 sanatçı Osmanlı Sultanlarının bestelerini sanatseverlerin beğenisine sundu.

Sultan 4. Murad'dan Abdulaziz'e, 2. Mahmud'dan 3. Selim'e notalara hayat veren sultanların bestelerinin seslendirildiği konser, zaman zaman ayakta alkışlandı.

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, Türk kültür ve tarihinin değerli unsurlarını yansıtan bu tür programları ABD'nin farklı eyaletlerinde de sunacaklarını dile getirdi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
New York Türk Evi Yükseliyor
New York Türk Evi Yükseliyor
Arkansas'ta Polisle Çatışma Kameraya Yansıdı
Arkansas'ta Polisle Çatışma Kameraya Yansıdı