• Reklam
Reklam

Palau Lideri, Amerikan Üssüne Talip Oldu

Ada ülkesi Palau, ABD’ye askeri üs kurması için ‘davette bulundu’. Büyük Okyanus’ta bulunan adanın kararı,Amerika Savunma Bakanı Mark Esper’in ziyaretinden bir hafta sonra geldi.

Reklam
Palau Lideri, Amerikan Üssüne Talip Oldu
04 Eylül 2020 - 07:52
  • Reklam

Çin’in giderek artan etkisine karşılık Amerika’nın kontrolü elden bırakmadığı Pasifik bölgesindeki ada devletlerinden biri olan Palau’dan, Washington’ı ‘sevindirecek’ çağrı geldi.

Amerika Savunma Bakanı Mark Esper’in geçen hafta yaptığı ada ziyaretinin ardından ‘zaman kaybetmeyen’ Palau lideri Tommy Remengesau, Amerika  askerlerine kapılarını açtı. Esper’e hitaben bir mektup kaleme alan Remengesau, “Palau’nun Amerika ordusundan talebi basit: Ortak kullanılacak üsler inşa edin ve gelip düzenli olarak bunları kullanın” dedi.

Devlet başkanlığından yapılan açıklamaya göre Esper’e ‘elden teslim edilmesi’ öngörülen mektup, Amerika’nın Palau’da kara üsleri, liman tesisleri ve askeri hava meydanı kurmasını talep ediyor.

Remengesau, ayrıca genişliği nedeniyle ülke olarak korumakta yetersiz kaldıkları deniz rezervinde devriye gezmeye yardımcı olmak için Palau'da bir Amerika Sahil Güvenlik varlığı bulunmasını da önerdi.

Palau’nun mili bir ordusu bulunmuyor. Öte yandan Palau her ne kadar bağımsız bir devlet olsa da diğer pek çok Pasifik ada ülkesi gibi ‘Özgür Ortaklık Anlaşması’ ile Amerika’ya bağlı bulunuyor. Bu da Amerika’ye bu coğrafyalarda kara sularını ve hava sahasını kontrol etme hakkı tanıyor. Ancak Palau’da henüz Amerika’nın askeri varlığı bulunmuyor.

Bu anlaşmaya atıfta bulunan Tommy Remengesau, “Palau'da düzenli bir Amerika askeri varlığı oluşturmak için sözleşmenin mekanizmalarını kullanmalıyız. Amerika ordusunun Palau Cumhuriyeti'nde savunma alanları kurma hakkı, tüm sözleşme süresince yeterli oranda kullanılmadı” dedi.

Remengesau’ye göre kurulacak üsler, sadece Amerika ordusunun gerektiğinde savaşa hazır bulunma kapasitesini artırmayacak, aynı zamanda yerel ekonomiye de katkı sağlayacak.

Mark Esper, Palau’daki ziyaretinde Çin’i ‘bölgeyi istikrarsızlaştıran faaliyetler yürütmekle’ suçlamıştı.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com