• Reklam

Palm Beach'ten Kaz Dağlarına Sarı Kızın Hikayesi

Amerika Birleşik Devletleri'nin Jet sosyetesi arasında yer alan Sevi Sarı geçen yıl Türkiye'ye geldikten sonra dünya genelinde başlayan Corona Virüs salgını nedeniyle Kaz Dağlarındaki evin yerleşti. İşte Sevi Sarı'nın Kaz Dağları hikayesi.

Reklam
Palm Beach'ten Kaz Dağlarına Sarı Kızın Hikayesi
21 Şubat 2021 - 19:53
  • Reklam
Florida eyaletindeki sosyete kenti olarak bilinen Palm Beach'ten Türkiye'ye gelen iş insanı Sevi Sarı, Kaz dağlarındaki evine yerleşti. 1 yıldır burada yaşayan Sevi Sarı, bölgede yaşayan köylülerin gönlüne taht kurdu.
Kaz Dağlarında enerji topladığını dile getiren Sevi Sarı, pandeminin bir an önce bitmesini diliyor.
Çocukları ve torunları halen Amerika'da yaşayan iş insanı Sarı, zaman zaman onlarla görüntülü haberleşiyor. 
Kaz Dağlarının kendisine çok şey kattığını belirten Sarı, "Bende bu dağlarda çok şeyler öğrendim. Tabiatla yakınlaştım. Daha güçlü oldum. Eminim bu süreç herkese birşeyler öğretmiştir. Dünya genelinde son bir yıldır çok hızlı değişimler oldu. Bir an önce bu süreçten kurtulup normal hayata dönmeyi arzuluyoruz." dedi.

SARI KIZIN EFSANESİ YENİDEN DOĞDU

Bölgede yaşayan halkın "Kaz Dağları'nda Sarı Kızın Efsanesi yeniden doğdu." dedirten Sevi Sarı her gün kilometrelerce dağ yürüyüşünde bir çok insanla sohbet ediyor.

Yıllar önce bölgede yaşamış Sarı kıza çok benzetilen Sevi Sarı, o hikayeyi zaman zaman sosyal medyadan dünyaya duyuruyor.

İŞTE SARI KIZIN EFSANESİ

Sarıkız, Çanakkale iline bağlı Ayvacık’ın bir köyünde ailesi ile yaşayan sarı saçlı güzel bir kız çocuğudur. Küçük yaşta annesi vefat ettiği için babasıyla yaşayan kıza, babası bir gün karısının hatıralarıyla dolu bu yerden başka bir yere göçelim der.

Kazdağları’nın eteklerindeki hikayenin başladığı Güre Kavurmacılar Köyüne yerleşirler. Geçimlerini çobanlık yaparak sağlarlar.

Aradan yıllar geçer sarıkız büyüyüp çok güzel bir kız olur. Babası ise artık yaşlanmıştır. Aynı zamanda kendisinin maneviyatı sağlam birisi olduğu için babasını hacca gitmesi için teşvik eder. Ama günün şartlarında hacca gitmek o kadar da kolay değildir. Bu yolculuk bazen altı ay bazen de daha fazla sürmektedir.

Yaşlı adam güzel kızını komşusuna emanet edip gider.

Bunu fırsat bilen köyün delikanlıları Sarıkız’a talip olurlar ama Sarıkız’ın gönlü hiçbirinde değildir. Bunun üzerine kıza iftira atarlar. Derken babası hac’dan gelir, kendisine ve kızına karşı köyün bir soğukluk içinde olduğunu fark eder. Bunun sebebini komşusuna sorduğunda kızı hakkındaki kötü söylentileri öğrenir.  Köyün örf ve adeti gereği kızını öldürmesi gerekir. Kızına kendisi kıyamayan baba, yanında bir kaç tane kazı da alarak Kazdağları’nı zirvesine kızını bırakır…

Aradan yıllar geçer. Dağda yolunu kaybeden yolcuların kendilerine dillere destan güzelikte sarı bir kızın yardım ettiklerini söylerler..Yanında da bir sürü kazın olduğunu hatta bu kazların bir gün Bayramiç ovasına inerek çiftliklere zarar verdiğini Sarıkız’a söylediklerinde eteğine doldurduğu taşlarla kazları için avlu oluşturduğunu anlatırlar. “Kaz avlusu” diye anılan bu alanın duvar kalıntıları bugün Kazdağları’ nın zirvesinde bulunuyor.

Anlatılanların üzerine Sarıkız‘ın babası dağın yolunu tutar,  duvarlarla çevrili şimdiki Sarıkız Tepesi alanında kazlarla ilgilenen kızını görür. Onu gören kızı mutlu olur, babasına saygı gösterir, babası namaz için abdest almak istediğinde ona su getirir babası suyun tuzlu olduğunu söylediğinde aceleden denizden aldığını söyler, yönünü vadilere doğru dönüp su aldığını gören babası kızının  ermiş olduğunu anlar. Sarıkız  siyah bir bulutun içinde kaybolmuştur.

Sonrasında kızına iftira edildiğini anlayan baba köylülere beddua eder. İnanışa göre de Sarıkız’ın babasının bedduası nedeniyle bu köyde Kavurmacılar Köyünde  bugün kimse yaşamaz….

Sarıkızın babası bu olay sonrası  üzüntüyle daha fazla yaşayamaz ve bugün Baba Tepe olarak bilinen yerde vefat eder. Yöre halkı bu efsaneyi yaşatmak için hem babası, hem kızı için dağın yassı taşlarından mezar yapar. Kazdağlarında Sarıkız’ın babasının bulunduğu tepeye Baba Tepe, Sarıkızın olduğu yere Sarıkız Tepe  denir.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com