Paterson’da Anneler Günü (Mother’s Day)

Paterson'da Anneler Günü (Mother's Day)

Anneler Günü Dünya genelinde en içten kutlayan ülke şüphesiz Amerika Birleşik Devletleri. Bunun temelinde Dünya'nın çeşitli ülkelerinden gelen göçmenlerin olması yatıyor. Sıladan vatana hasret çekenler Anneler Gününe daha çok önem veriyor. Amerika Birleşik Devletleri'nin New Jersey eyaletine bağlı Paterson kentinde Ulu Camii'de Anneler Günü coşkuyla kutlandı.

14 Mayıs 2018 - 11:07 - Güncelleme: 14 Mayıs 2018 - 11:45

Pazar günü öğle saatlerinde başlayan Anneler günü programında Ulu Camii İmam Hatibi Ümit Akkaya, Peygamberimin Hz. Muhammed Sallalahü Aleyhi Vesellemin Anne ile ilgili hadisleri ve sünnetleri anlatırken, Davut Kaplan bu sunumu ingilizceye çevirdi. 

Akkaya konuşmasında "Sosyal hayatın en önemli temel taşı kadın ve erkeğin meşru birlikteliği sonucu oluşan ailedir.

Ailenin en temel unsuru ise “Anne” dir. Allah u teala Kur’an-da kendisine şirk koşulmamasıve ibadet edilmesinin yanında anne-babaya iyilik edilmesini emretmiştir. Ayrıca anne babaya iyi davranılması, onlarla iyi geçinilmesi, onlara güzel söz söylenmesi, öf bile denmemesi ve azarlanmamaları emredilmiştir. Başka ayetlerde ise onlara karşı alçak gönüllü olunması, anne ve babaya merhamet etmesi için Allah’a dua edilmesi tavsiye edilmiştir.

Allah’ın vermiş olduğu merhamet ve şefkat duygularıyla annelerimiz babalarımız hayatlarını evlatları uğruna feda etmeye her zaman hazırdırlar. Evlatlarına karşı en büyük iyiliği ve ihsanı yerine getiren bizim dünyaya gelmemize vesile olan anne ve babamızdır.Gündüz vakti gezilerinden, ziyaretlerinden, işlerinden fedakârlık eder annelerimiz. Geceleri ise uykularından fedakârlık ederler. Hele ki evladı hastalansa ateşlense annelerimizin babalarımızın uykuları kaçar. Onlar bizden hiçbir şey beklemezler. Karşılığında hiçbir ücret de almazlar. 1 günde ne kadar ayakta kalacakları ne zaman dinlenecekleri belli değildir. Bizler için birçok fedakarlığa katlanan annelerimize saygısız davranmamız onlara kötülük etmemiz onların yaşlılıklarında onlarla ilgilenmememiz Allah’ın hiç de razı olacağı hal ve davranışlar İsra suresi 23 ve 24 Ayette: “Rabbin sadece kendisine kulluk etmenizi, anne babanıza da iyi davranmanızı kesin bir şekilde emretti. Onlardan biri veya her ikisi senin yanında yaşlanırsa kendilerine of bile deme; onları azarlama; ikisine de güzel söz söyle.

Onları esirgeyerek alçak gönüllülükle üzerlerine kanat ger ve: Rabbim! Küçüklüğümde onlar beni nasıl yetiştirmişlerse şimdi de sen onlara öyle rahme et! Diyerek dua et.” Ayet bir mümin erkeğin ve mümin kadının anne babasına karşı nasıl davranması gerektiğini bize anlatmakta ve bizlere bir takım sorumluluklar yüklemektedir. Anneler incitilmez kalpleri kırılmaz. Onların ahlarını alacak her hangi bir davranışta bulunulmaz. Âlemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed (sa) her konu da olduğu gibi anne baba konusunda da bizler için en güzel örnek olmuştur. Allah resulü baba kokusu ve sevgisi nedir hiç bilmemiştir. Kendisi daha 6 yaşındayken de annesini kaybetmiştir. Ne zaman ki annesinden konu açılsa annesinin kendisine olan merhameti, şefkati ve sevgisi aklına gelmiş kalbini hüzün gözlerini ise yaşlar kaplamıştır. "dedi

Ardından Hafta sonu öğrencileri Annelerine, İngilizce ve Türkçe şiirler ve ilahiler okurken, Camide hediyeler dağıtıldı. 

Program sonunda Bahçede  Pizza ve Kek ikramı ile bölgedeki aileler kaynaşırken, Kız kursunun son günü bu programla tamamlandı.

2018/05/2018-05-14-11-41-31.jpg
2018/05/2018-05-14-11-41-34.jpg
2018/05/2018-05-14-11-41-37.jpg
2018/05/2018-05-14-11-41-41.jpg
2018/05/2018-05-14-11-41-44.jpg
2018/05/2018-05-14-11-41-47.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gece uykusunda diş sıkanlar dikkat
Gece uykusunda diş sıkanlar dikkat
ABD'de Uçak unutulan kalp nedeniyle geri döndü
ABD'de Uçak unutulan kalp nedeniyle geri döndü