xx

Paterson'da "Soygun ya Resulullah" diyen kim?

Amerika Birleşik Devletleri'nde bu yıl seçim var. Kongre seçimlerine New Jersey bölgesinden aday olan Alp Başaran, daha önce fetönün tüm programlarında ön sırada olup 15 Temmuz'dan sonra başkalarını fetöcü olmakla suçlayan bir ismi adres göstererek dikkat çekici bir paylaşımda bulundu. Paylaşım Amerika'da ki Türk toplumu tarafından adeta alkışlandı.

Paterson'da "Soygun ya Resulullah" diyen kim?
20 Şubat 2020 - 22:41

Alp Başaran "Siyasi Baş, Kıç, Ayak ve Paterson" başlıklı yazısında Paterson kentinde yaşanan çarpıklıkları gözler önüne sererken, Türkler'in nasıl bölündüğünü de satır aralarında farklı bir üslup ile ifade ediyor. 
Paterson'da bir grup Türk'ün siyasi virüs olduğunu belirten Başaran, bunları tanımlarken Evliya Çelebi'nin Seyahat ya Resulullah sözünü Paterson'a "Soygun ya Resulullah" diyerek uyarlamış.
İşte Alp Başaran'ın bu süreci anlatan ve Türk toplumununda destek verdiği o yazı.

Sevgili arkadaşlar,

Dün Gülen cemaatinin bir charter okulunun yönetim kurulunda eşiyle beraber görev yapmış biri, bugün Türk devlet erkanı tarafından Amerikan Türk toplumunu yönlendirmek için görevlendirildiyse, üstelik bu kişi başkalarını FETÖ olmakla suçlayan bir parti liderinin akrabasıysa, bu kişiye siyasi ayak mı denir yoksa başka birşey mi denir? Siyasi baş, kıç ve ayağın birleştiği noktayı bilimsel olarak nasıl tarif edebiliriz?

Doğru cevap, bu kişinin bir siyasi virüs olduğudur. Bu siyasi virüs niçin üç saatlik yol teperek sürekli Paterson şehrine gelmiştir? Bu siyasi virüs niçin rakibimi destekleyen Paterson Türk toplum temsilcilerini kendi emir komuta zincirine bağlamıştır? Bu siyasi virüs niçin rakibimin uzantısı olan yerel siyasileri yönlendirmiştir? Milletvekili rakibimin kurduğu düzeni korumak için hep beraber niçin çırpınırlar? Soygun ya resulullah!

Paterson şehrinde her beş öğrenciden biri charter okuluna gidiyor. Paterson okul sistemi geçen sene charter okullarına 63.8 milyon dolar aktardı. Doğal olarak Paterson şehrindeki devlet okullarında bu yıl 63.7 milyon dolarlık rekor bir bütçe açığı var. Paterson Eğitim Kurulu başkanı Eileen Schafer, eyaletten alınan eğitim yardımının çoğunun charter okullarına gittiğini söylemişti. Devlet okullarına çok az para kaldığını ‘bize sadece ekmeğin kırıntıları kalıyor’ tabiriyle izah etmişti. Soygun ya resulullah!

Seçim bölgemde devlet okulları çökerken, charter okulları üzerine kurulu ekonomik çark dönmeye devam ediyor. Charter okullarının bulunduğu binaların yapım masraflarını aşan çok fahiş kiralar birçok gayrimenkul sahiplerine ödeniyor. Charter okullarının ihtiyaçlarını ve hizmetlerini sağlayan birçok şirkete düzenli olarak fahiş ödemeler yapılıyor. Düzeni koruyan birçok siyasiye bağışlar yapılıyor. Benim seçim bölgemde Gülen cemaatine ait tam 16 tane okul var. Soygun ya resulullah!

Milletvekili rakibimin yerel uzantısı Paterson Belediye Başkanı Sayegh belediye meclisi üyesi iken, bu charter okullarından birini törenle “mahallemizi çok güzelleştirdi, arsa değerlerini arttırdı ve yatırımı teşvik etti” diyerek açmıştı. Daha sonra belediye başkanı adayı olduğunda charter okullarını durdurmak isteyen Paterson Eğitim Kurulu'na karşı düzenlenen protestoya katılmıştı. Paterson Türk toplum temsilcileri işte bu adamı Türk dostu ve büyük Atatürkçü ilan etti ve belediye başkanı seçti. Bu Paterson Türk toplum temsilcilerinin başında da bildiğimiz siyasi virüs var. Soygun ya resulullah!

Uyuşturucu bataklığında olan, polislerin alenen suç işlediği, büyük kamu harcamaları için vergi tabanı olmayan ve devlet okulları çöken Paterson şehri, var olan charter okullarının hızla büyümesine ve yeni charter okullarının açılmasına gebedir. Paterson şehrini çembere alıp, kanını emen yolsuzluklar zincirinin ortasındaki siyasi ayağı kıracağız. Seçimleri kazanarak seçim bölgemdeki Zübükzade dönemine son vereceğiz. Siyasi baş, kıç, ayak farketmez.

Teşekkür ederim,

Alp Başaran

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Ibrahim Ozdenoglu
  1 ay önce
  Amerikada 38 yil yasadim...Maalesef Turk Toplumu bilincli degildir...Sizin yazdiklarinizi takdir edecek durumda degildir...Dini duygulari somurenler maalesef organizedirler $lari coktur...Hamaset yapanlara Amerikadaki Turk Toplumu maalesef prim verir...Isiniz cok zor...
 • Resit Eksioglu
  1 ay önce
  Guzel dediniz, Siyasi kic dediginiz Haddinizi bilin!!!! Paterson gibi yerlerde devlet bikerek irkcilik yapip public school cok kotu yonetiyor Vaktiniz varsa gidin JFK high birbarastirin Resmen eski ya yetistiriyor Egitim sifir Bugun bu charter school 1500 kisilik waiting list var Bilmeden bol kepceden atiyorsun Paterson butun departmanlari cokmus bu sirf siyah ilduklari icin ceza***diriliyorlar Bu okullar sayesinde hayatlari duzeliyor