• Reklam
Reklam

Pentagon'un, 175 Milyon IP Adresine Ne Oldu?

Amerikan medyası, hafta sonundan bu yana esrarengiz bir olayın peşinde!

Reklam
Pentagon'un, 175 Milyon IP Adresine Ne Oldu?
30 Nisan 2021 - 13:35
  • Reklam
Washington Post'un haberine göre, Ocak ayında tüm dünyanın Joe Biden'ın başkanlık yemin
törenine odaklandığı gün, küresel internet yönlendirme tablosunda 10 yıldır sesi soluğu çıkmayan 'AS8003' kullanıcı adlı kuruluş, gece 11.57'de Pentagon'a (ABD Savunma Bakanlığı) ait milyonlarca inaktif IP adresinin denetiminin, artık kendisine geçtiğine dair bir mesaj paylaştı.

'AS8003' adlı kullanıcının arkasında, merkezi Florida'da bulunan Global Resource Systems isimli kimsenin daha önce duymadığı bir şirket bulunuyor. Bu mesajdan sonra şirket, etki alanını daha da genişletti. Önce Pentagon'a ait 56 milyon adresin kontrolünü aldı ve şirketin elindeki IP'lerin sayısı üç ay içinde 175 milyonu buldu.

Dünyada bu kadar yüksek ölçekte IP adresini elinde tutan AT&T, China Telecom, Verizon gibi dünya devi çok az sayıda şirket var. Peki nasıl oluyordu da, kimsenin tanımadığı ve yalnızca Eylül 2020'de faaliyete geçen, daha önce hükümet ihalelerinde hiç bulunmamış, hatta halka açık bir internet sitesi bile olmayan bu şirket, bir anda bu kadar IP'yi eline geçiriyordu?

grscorp.com adlı internet adresi bulunan Global Resource Systems'ın internette bir varlığı dahi yok. Plantation'da çalışma ruhsatı da bulunmayan şirket, Beverly Hills'de faaliyet gösteren bir avukat tarafından Delaware'de tescillenmiş o kadar.

Bazı siber güvenlik uzmanları ise, Pentagon'un bu adreslerle 'bal kavanozu' denen ve hacker'ları tuzağa çekecek şekilde tasarlanan kapanlar kurduğu düşüncesinde. Aynı şekilde bakanlık şüpheli faaliyetleri taramak için bir altyapı oluşturuyor olabilir.

Savunma Bakanlığı sözcüsü Russell Goemaere, Washington Post'a yaptığı açıklamada, IP adres alanının halen Pentagon'a ait olduğunu ve herhangi bir kısmının özel bir şahsa satılmadığını doğruladı.
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com