Petlas Amerika Yollarında...

Petlas Amerika Yollarında...

Amerika’ya yaptığı lastik ihracatını 100 milyon dolara çıkarmayı hedefleyen Petlas, yüksek teknoloji ürünlere yatırıma hız verdi. Şirket, bu pazardaki payını arttırmak için 60 milyon dolarlık yatırım yaparken, bir çok markayı bu fabrikada üretiyor. Petlas Genel Müdürü Yahya Ertem, bu fabrikada 4 bin kişiye iş sağladıklarını vurguladı.

25 Nisan 2019 - 19:30

Amerika’ya yaptığı lastik ihracatını 100 milyon dolara çıkarmayı hedefleyen Petlas, yüksek teknoloji ürünlere yatırıma hız verdi. Şirket, bu pazardaki payını arttırmak için 60 milyon dolarlık yatırım yaparken, bir çok markayı bu fabrikada üretiyor. 

Petlas Genel Müdürü Yahya Ertem, bu fabrikada 4 bin kişiye iş sağladıklarını vurguladı.

Türkiye’nin önde gelen lastik üreticilerinden Petlas, ABD pazarındaki payını arttırmak için yatırımları hızlandırdı. Bu pazara 100 milyon dolarlık ihracat hedefleyen Petlas, yüksek teknoloji ürünleri için Kırşehir’deki fabrikasına 60 milyon dolar yatırım yapıyor. 2018’de ihracatlarını yüzde 18 artırdıklarını ve 202 milyon dolar düzeyinde çıkardıklarını hatırlatan Petlas Genel Müdürü Yahya Ertem, “4 bin kişilik istihdam ile Kırşehir’de, 390 bin metrekaresi kapalı alan olmak üzere, 2 milyon metrekare alan üzerine kurulu üretim tesisimiz dünyanın tek çatı altındaki en büyük lastik fabrikalarından biridir. Burada üretmekte olduğumuz lastiklerin hiçbirinde dışarıdan alınmış bir lisans söz konusu değildir. Binek araçlardan kamyon ve otobüslere, traktörlerden askeri birlik ve güvenlik güçlerinin kullandığı araçlara, iş makinelerinden savaş jetlerine, 80 farklı desen ve 2 bin 500 farklı ebatta lastik üretiyoruz” dedi.

ÜRETİM HATTI PLANI

2018’de 109 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini anlatan Yahya Ertem, “Kısa ve uzun vadeli tüm planlarımızı, kullanıcının ihtiyaçlarını karşılayacak ürünlerin gerçekleştirilmesi amacıyla yapılacak yatırımlar üzerine kurarız. ABD pazarında, kendi geliştirdiğimiz yüksek teknolojili ürünlerimizle büyümeyi hedefliyoruz. Bu kapsamda, ürün çeşitliliğinin arttırılması ve pazara özel yüksek teknolojili ürünlerin üretimi odaklı planlar, yatırıma dönüşmeye başlamış durumda. Bu yönde makine ve kalıp odaklı 60 milyon dolar tutarında yatırım sürecimiz devam ediyor. Planlarımız arasına sadece ABD pazarı için dahi çalışabilecek ayrı bir üretim hattı ya da tesisi kurulumunu da eklemiş bulunuyoruz.” şeklinde konuştu.


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Satellite images suggest Iran rocket launch looms
Satellite images suggest Iran rocket launch looms
New York Polisi Neden İntihar Ediyor?
New York Polisi Neden İntihar Ediyor?