• Reklam

Playboy Kürt Gecelerine Girdi

Amerikan Playboy dergisi, Erbil’in Körfez Savaşı’ndan sonra en hızlı değişen kent olduğunu ve gece hayatının da bu değişim içerisinde kentin görüntüsünü değiştirdiğini yazdı.

Reklam
Reklam
Playboy Kürt Gecelerine Girdi
04 Ekim 2019 - 20:18
Reklam

Erbil’in gündüzleri sıcak yüzünden son derece sakin olduğunu yazan dergi, ancak akşam olunca çok farklı bir kimliğe büründüğüne yer verilen yazıda, dışarıdan gelenlerin kentin hayatını nasıl değiştirdiğine dikkat çekiliyor.

Rudaw’ın aktardığına göre Kevin Knodell imzalı yazı özetle şöyle:

Irak'taki Kürt bölgesinin başkenti olan Erbil'de, yerli halk bile yaz günlerinin hiç alışılmadık kadar sıcak olduğunu itiraf ediyor. İnsanlar gündüzleri sadece iş için mecbur kaldıklarında dışarı çıkıyor ve güneş soluk mavi gökyüzünden geçerken durup dururken terletiyor. En sıcak günlerde, rüzgâr yüzünüzde esen bir fön gibi geliyor.

Fakat güneş batmaya başladığında, şehir canlanır. Aileler ve çocuklar caddelere ve parklara doğru yola çıkar. Yaşlı adamlar taburelerde oturup kartlarını karar, zarlar, çay takımları ve nargileler serilir. Kaldırımlarda ve sokaklarda kebap ve meyve standları bulunur. Karanlığın yayılmasıyla gençler toplanır. Sokak köşelerinden genç kadınların makyajlarına uyguladıkları bakışları yakalayabilirsiniz. Çok geçmeden, sokaklar daha gürültülü ve daha kinetikleşiyor. Çok muhafazakar ve bazen de değişken bir bölgede olmanıza rağmen, yaklaşık 880 bin nüfuslu bu şehir, barları ve gece kulüpleriyle tanınıyor.

Şehir manzaralı bir otelin çatı katındaki bar White Erbil'de bir DJ, MOP'un “Ante Up”ını çalıyor. Bardaki havuzun etrafında oturan müşteriler bira ve kokteyllerini hazrılıyor. Havuzdan yansıyan parlama ve loş ışıklar mekana ayrı bir huşu katıyor.

Batılıları ve bölge halkını bir araya getiren White Erbil’e girmek için, önce siyah askeri stil üniformalı ve silahlı güvenlik elemanlarının kontrolünden geçmek zorundasınız.

Mekanın sahibi, Saddam Hüseyin rejiminin Şiilere yönelik katliamından kaçarak Amerika’ya yerleşen bir ailenin kızı. Kaliforniya'da büyüyen bu Irak asıllı Amerikalı kadın, bir yıl önce Irak’a dönmüş ve burada savaş dalgasının yerinden ettiği Suriyelilerle çalışıyor. Geleneksel Arap kıyafetlerine bürünmüş bu kadın cin tonik içip, Erbil'de barların başarılı olup olamayacağını konuşuyor. Kürt ve Arapların, küçük ve sessiz mekanları benimsemediğini ancak Iraklıların VIP’i sevdiğini söylüyor.

Sonra ışıklar söner ve müzik durur. Erbil'de elektrik özellikle yaz aylarında sıkça kesilir ve jeneratörler devreye girer. Fakat hızlı bir kahkahadan sonra, müşteriler hiç bir şey olmamış gibi sohbet etmeye ve içmeye devam eder.

"Kürdistan’a hoş geldin" diyor bir adam kıkırdayarak.

Irak Kürdistanı, özerkliğine karşı çıkan ve zaman zaman topraklarını bombalayan ülkeler ve gruplarla çevrilidir. İnsanları soykırımdan ve techirden kurtuldu. Bu, her anı hem basit hem de yasak olan yaşam zevklerini takip ederken özel bir anlam verir.

Batılı güçler, I. Dünya Savaşı'ndan sonra modern Ortadoğu'yu inşa ettiğinde Kürtlere öncelik tanımadılar. Bugün, Irak, Suriye, Türkiye, İran ve Batı'da oldukça büyük bir diasporaya sahip olan Kürtlerin nüfusu 45 milyonu buluyor. Kendi ülkesi olmadan dünyanın en büyük kültürel ve dilsel grubu olarak kabul edilirler.

Çoğunlukla Sünni Müslüman olan Kürtler dağ insanı olarak biliniyor. Topraklarını bölen sınırlarla birlikte nesiller boyu bölgedeki güçlerin baskısıyla karşı karşıya kaldılar. Anavatanları çeşitli zamanlarda onlara boyun eğdirmeye çalışan orduların saldırılarına maruz kaldı; bu nedenle Kürtler, “Dağlardan başka dostumuz yok” diyor.

Kürdistan’da Kürtler mutlak bir çoğunluğa sahiptir, ancak aynı zamanda burası Arap, Keldani-Asuri Hristiyanlar, Türkmen ve Ezidi toplulukları ile birlikte yakın bir zamanda gelen göçmen işçi ve gurbetçilerin yaşadığı bir yer olmuştur.

Birinci Körfez Savaşı'ndan bu yana gelişen Kürt şehirlerinden belki de hiçbiri Erbil kadar büyümemiştir. Özellikle Hısitiyan yerleşim bölgesi olan Ankawa semti bugün farklı toplulukların birbirine karıştığı bir semt olmuştur. İranlılar düzenli olarak iş ve eğlence için sınırı geçerek yaşadıkları muhafazarak ülkeye nazaran çok daha özgür olan bu bölgeyi tercih ediyor.

Kahve ve kafelerde insanlar çay ve nargile içiyorlar. Canlı müzik, akşam yemekleri, salsa, caz kulübü, yeni açılan çatı barlar ve sıcak yaz geceleri için tasarlanmış çok sayıda açık taverna bulunuyor.

Uzun kıvırcık saçları ve soluk yeşil gözleri olan genç bir Kürt kadını olan Viyan, kalabalık bir çatı katı barı olan Dusk'ta Meksika birası yudumluyor ve bir yandan da, “Neredeyse çıldıracağım” diyor.

Karşısı masada ise, pembe bir başörtüsü takan bir kadın içki içilen ve patronların paylaştığı bir masada nargile içiyor.

Viyan, gençlerin sık sık bir bara gitmeden önce yolda içki içtiğini ve bazen bardan giderken de arabanlarında bıraktıkları kokteylleri karıştırdıklarını söylüyor.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com