• Reklam

Pompeo: Maraş'ın Açılması Provakasyon

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulilis ile yaptığı telefon görüşmesinde, Kuzey Kıbrıs Türk Kesimi’nin Maraş’ı 46 yıl sonra halka açmasını provakasyon olarak değerlendirdi.

Reklam
Pompeo: Maraş'ın Açılması Provakasyon
17 Ekim 2020 - 10:38 - Güncelleme: 17 Ekim 2020 - 11:22
  • Reklam
“Pompeo, Kıbrıs'ın Maraş'ı açmasını provokasyon olarak niteledi
ABD Başkanı Mike Pompeo'nun Maraş'ın sahil kısmını 46 yıl sonra halkın kullanımına açan Kuzey Kıbrıs'ın eylemlerini provokasyon olarak nitelediği bildirildi.
 
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus'un açıklamasına göre Bakan Mike Pompeo, Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulilis'le telefon görüşmesi yaptı.
 
Ortagus, yaptığı açıklamada "Pompeo ve Hristodulidis, Kuzey Kıbrıs'ın Maraş'ın bir kısmını açmasını istişare etti. Derin endişe duyduğunu belirten Pompeo, bu adımın provokatif olduğunu, BM Güvenlik Konseyi'nin 550 ve 789 sayılı kararlarını ihlal ettiğini ve çözüm müzakerelerine katkı sağlamadığını kaydetti" ifadelerini kullandı.
Ortagus, Pompeo'nun bölgenin yeniden kapatılması çağrısı yaptığını ve BM Güvenlik Konseyi'nin bu konudaki açıklamasını memnuniyetle karşıladığını söylediğini de aktardı.
 
Kuzey Kıbrıs sınırları içerisinde yer alan ve 46 yıldır kapalı olan Maraş bölgesinin bir bölümü 8 Ekim'de halkın kullanımına açılmıştı.
 
BM Güvenlik Konseyi, Kuzey Kıbrıs'a bu karardan geri adım atması çağrısı yapmıştı.”
 
Kaynak: tr.sputniknews.com
 
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com