• Reklam

Pompeo'nun "Belarus seçimleri" Hakkındaki Yorumu

Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Belarus seçimlerinin 'bağımsız ve adil olmadığını' öne sürerek, derin endişe duyduklarını kaydetti.

Reklam
Reklam
Pompeo'nun "Belarus seçimleri" Hakkındaki Yorumu
11 Ağustos 2020 - 03:03 - Güncelleme: 11 Ağustos 2020 - 05:16
Reklam

Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Belarus'ta dün düzenlenen devlet başkanlığı seçimlerin ardından başlayan sokak gösterilerine ilişkin açıklamada bulundu.

Pompeo, açıklamasında seçimlerin 'bağımsız ve adil olmadığını' kaydederek "Adayların oy pusulalarına erişiminin ciddi bir şekilde kısıtlanması, yerel bağımsız gözlemcilere oy verme merkezlerinde uygulanan yasak, muhalefet adaylarına karşı uygulanan sindirme taktikleri ve barışçıl protestocuların ve gazetecilerin tutuklanması süreci gölgeledi" dedi.

Belarus hükümetine 'tüm Belarus halkının barışçıl gösterilere katılma hakkında saygı duyma' çağrısı yapan Pompeo, güç kullanmaktan kaçınılmasını ve tutuklananların serbest bırakılmasını talep etti.

"Belarus vatandaşlarının seçimler ve gösteriler hakkında bilgi alışverişinde bulunma fırsatını sınırlamak için internet kaynaklarının engellenmesini kınıyoruz" ifadelerini kullanan Pompeo, "Belarus hükümeti, demokratik süreçlere bağlılığını ve insan haklarına saygısını uygulamayla kanıtlamalı" diye ekledi.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com