• Reklam
Reklam

Protestocular Brüksel'i Ateşe Verdi!

Cumartesi gecesi, Belçika'nın başkenti Brüksel'in kuzeyindeki tren istasyonu yakınlarında, Afrika kökenli İbrahima Barrie, salgın tedbirlerine uymadığı gerekçesiyle polis tarafından gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybetti. Bunun üzerine Brüksel sokakları karıştı. Protestocular, bir polis merkezinin girişini ve bir aracı ateşe verdi.

Reklam
Protestocular Brüksel'i Ateşe Verdi!
14 Ocak 2021 - 13:24
  • Reklam
Gözaltına alınacağı sırada Barrie'nin, cep telefonu kamerasıyla polislerin görüntüsünü kaydettiği ve sonra koşarak kaçtığı polisten alınan bilgiler arasında. Daha sonra polis tarafından yakalanıp karakola götürülen Barrie'nin, bir saat sonra bilincini kaybetmesi ve götürüldüğü hastanede ölmesi sonucu, protestoların başladığı söyleniyor.  Gencin ölümü hakkında savcılık soruşturma başlattı.

Gencin gözaltına alındığı karakolun yakınında toplanan yüzlerce kişi, "Siyahilerin hayatı önemlidir", "İbrahima için adalet" ve "Katil polis" gibi çeşitli sloganlar attılar. Polisle yaşanan arbedede göstericilerin, polise kaldırım taşı atması ve polis araçlarının camlarını kırması
olayları iyice alevlendirdi. Bunun üzerine polis göstericilere tazyikli su sıkarak karşılık verdi.

Çöp konteynerlerini de ateşe verip, para çekme makineleri ile bazı dükkanlara da zarar veren protestocular, olaylar esnasında oradan geçmekte olan Belçika Kralı Philippe'in aracına da taş atarak saldırdılar. Kral Philippe'in aracı olay yerinden uzaklaşırken, kralın o sırada araçta olup olmadığı bilinmiyor.

Polisin müdahalesiyle bazı kişiler yaralandı. Yaralılar ambulansla hastaneye taşınırken, çok sayıda gösterici gözaltına alındı.

 

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com