• Reklam

QAnon Nedir?

iddiaya göre 4chan'da bir yazar /pol/'da "hiçbirşey tesadüf değildir" diyerek sonuna "+++" koyduğu bir yazı yazıyor. hemen akabinde de trump normal bir tweetinin sonuna +++ koyarak yazar ile bağlantısını belli ediyor. sonra bu yazar 4chan'da bazı soruları sorarak insanları yönlendiriyor. eric trump olma ihtimali var

Reklam
QAnon Nedir?
09 Ocak 2021 - 14:47 - Güncelleme: 09 Ocak 2021 - 16:03
  • Reklam

QAnon Nedir?

Esra Öziskender, @esraoziskender (Facebook, Instagram, LinkedIn, Twitter) [email protected], whatsap: +1 (347) 261-2236

Kongreye saldıranlar QAnon grubuna mensup. Dünyayı sapık pedofillerin yönettiğine ve Trump’ın bu derin devleti temizlemek üzere seçildiğine inanıyorlar. 2017’de girişimi başlatan Q takma adlı kişinin kimliği bilinmiyor. Trump destek.

Trump destekçilerinin Kongre baskınında, QAnon adlı komplocu hareketin varlığı dikkatlerden kaçmadı. Birkaç yıl önce ortaya çıkan bu hareket, özellikle 3 Kasım’daki seçimlerin ardından Trump taraftarları içinde önemli bir konuma geldi. Peki hangi fikirleri savunuyorlar ve ne hedefliyorlar?

Olaylar sırasında QAnon’un varlığının tek işareti Angeli değildi. Bazı katılımcıların elinde üzerine ‘Q’ harfinin yer aldığı Birleşik Devletler renklerini taşıyan bayraklar da göze çarptı. Bu bayraklar Trump’ın mitinglerinde de fark ediliyordu. Özellikle Cumhuriyetçilerin, Joe Biden’ın kazandığı başkanlık seçimi sonrası düzenlediği karşı gösterilerde ‘Q’ bayraklarının yoğunluğu fazlaydı.

ABD’de başkanlık seçimini kaybeden Donald Trump’ın destekçilerinin Kongre’yi bastıkları olaylarda bazı detaylar dikkat çekti. Bunlardan biri, çıplak vücudu, mavi yüz boyası ve boynuzu miğferiyle sosyal medyada da oldukça görünür olan ‘Q Shaman’ lakaplı Jake Angeli’ydi. Diğeri ise bazı göstericilerin elinde tuttuğu üzerinde ‘Q’ yazan bayraklardı.

Bu detaylar ABD’de Trump’ın yavaş yavaş kemik kitlesi haline dönüşen QAnon adlı komplo teorisi grubunun olaylar sırasındaki etkisine işaret ediyor. Zira eline aldığı mikrofonla protestocuları yönlendiren ‘Q Shaman’ lakaplı Jake Angeli, bu hareketin sosyal medyadaki öncülerinden ve tanınmış simalarından biri. Arizona’da düzenlenen aşırı sağcı mitinglerde de boy gösteren Angeli’nin Kongre baskınındaki varlığı ve belirleyiciliği, QAnon hareketinin Trump’ın seçimlerin ardından yürüttüğü propagandadaki rolü hakkında da önemli fikirler veriyor.

QANON TARAFTARLARI NEYE İNANIYOR?

Peki, QAnon hareketi nedir ve neyi amaçlamaktadır?

Savunduğu komplo teorisinin bir bölümü geçmişe dayansa da QAnon eski bir hareket değil. Hareket ilk olarak Ekim 2017’de 4chan adlı bir internet sitesinde imzasız bir mesajla ortaya çıktı. ‘Q’ rumuzunu kullanan bu ismi belirsiz kişi, yazdığı mesajda Trump’ın başkanlığındaki gizli bir soruşturma grubunun içinde yer aldığını iddia ediyordu.

Bu mesajın ardından, şifreli olduğu söylenen paylaşımlarla ilginç teoriler ortaya atılmaya başlandı. Mesajlarda Trump’ın politikalarını savunan ifadeler kullanılıyor ve faşizan düşünceler dile getiriliyordu. Kitle büyüdü ve kendini YouTube, Facebook, Twitter, Reddit gibi platformlara taşıdı.

QAnon takipçilerinin temel tezi şöyle: Donald Trump, devletin içindeki ‘şeytani, podofil ve insan kaçakçılarından’ oluşan elit bir gruba karşı savaş veriyor. Bu elit grubun sonunu sadece Trump gibi bir siyasetçi getirebilir.

QAnon’cular, bu teoriyi temellendirmek için ortaya hiçbir somut kanıt koyamamalarına rağmen etkilerini artırmayı başardılar ve hayli taraftar kazandılar. Bu ivmeyi siyasi başarıya bile tahvil ettiler. Hareketin ilk seçim zaferi Georgia eyaletinde geldi. QAnon’un Yahudilik ve İslam karşıtı görüşleriyle bilinen ırkçı önderlerinden Marjorie Taylor Greene, ABD Kongresi’ne girmeye hak kazandı.

SEÇİMLERDEN SONRA GÖRÜNÜRLÜĞÜ ARTTI

Tam olarak sayıları bilinmese de komplocuların ülke içinde yüzbinlerce yandaş bulduğu düşünülüyor. Bu oluşumun, başkanlık seçiminden sonraki süreçte Trump’ın ‘kemik kitlesi’ haline geldiği de yapılan değerlendirmeler arasında.

Koronavirüs sürecinde evlere kapanan QAnon fanatikleri, temelsiz iddialarıyla birlikte faaliyetlerini de yoğunlaştırdı. Trump’ın seçim sonuçlarını reddettiği süreçte, ‘sahte seçmen’ iddiaları hakkındaki sözde argümanlarının çoğu, QAnon hareketi kaynaklıydı. Hem Trump hem de oğlu Eric Trump, bu grubun içeriklerini retweet etti. Barack Obama da Trump'ı ve Cumhuriyetçileri komploculara alan açmakla eleştirdi.

QAnon’cular sıklıkla sosyal medyada ‘troll’ faaliyetlerinde de bulunuyor. Siyasetçi, gazeteci veya farklı meslek gruplarından ünlü simalara organize bir şekilde yükleniyorlar. Yazdıkları mesajlarda bu kişilerin pedofil olduklarını ileri sürerek, onlara ‘devlet ve millet düşmanı’ yaftası vuruyorlar.

Komplocu fanatiklerin topluma verdiği zarar bununla sınırlı değil. 2018'de eşiğinden dönülen facia, bunun en önemli kanıtlarından biri. Matthew Wright isimli bir QAnon fanatiği, ağır silahlarla Arizona-Nevada sınırındaki Hoover Barajı'nın üzerindeki bir köprü yolunu kapattı. Amacına ulaşamayan ve yakalanan Wright, ‘terör’ suçlaması ile yargılanarak hapse gönderildi.

FBI RAPORUNA DA GİRDİ

1-2 yıllık süreçte etkinliği iyice artan QAnon, kamuoyunda da daha tartışılır hale geldi. ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) geçen yıl hazırladığı raporunda, QAnon grubunu ‘potansiyel bir aşırıcı tehdit’ olarak tanımladı.

Twitter ve Facebook’un ardından YouTube da QAnon’un komplocu içeriklerine karşı ‘sert tedbirler’ alacağını, nefret söylemlerine izin vermeyeceğini duyurdu.

ABD’de Kongre baskını olayından sonra sular şimdilik durulmuş ve Biden’ın başkanlığı resmiyet kazanmış olsa da komplocu fikirler toplum içindeki etkisini kaybetmiş değil.

Sistemin işleyişinden mağdur olmuş, gündelik hayat koşuşturmasındaki insanların bilinçlerini saçmalık düzeyindeki teorilerle manipüle eden ve sağcı medyadan da destek gören bu akım, önümüzdeki yıllarda da gerek ABD’de gerekse de dünyanın farklı ülkelerinde adından söz ettirecek gibi duruyor.

(Bir Gün)

Ekşi Sözlük'ten derlemeler:

anonymous forumlarında q kısaltması ile paylaşım yapan kişi, kurum veya şahıs. kim olduğu hakkında çeşitli rivayetler var. bazıları onun alliance ittifakından yetkili bir abi olduğunu bazıları ise direkt donald j. trump in kendisi olduğunu iddia ediyor. q her kim olursa olsun mesajları ile derin amerikan siyasetindeki gelişmelere ilişkin ipuçları veriyor ve insanları olacaklar konusunda önceden uyarıyor.

trump lehine olumlu bir yol haritası çizen, görünen kısmı ile tüm ünlülerin kii buna akedemisyen,politikacı, din adamı, askeriye aktör vs pedofili ile olan ilişkilerini ifşaa edeceği söylenen bir oluşum.. 

telaffuzu ise ilginç hem "kenan" hemde "kanun" gibi bişey

trump 2017'de göreve resmen başladığında kongrede 241 cumhuriyetçi vardı. o günden beri 115 tanesi (48%) ya emekli oldu, ya istifa etti ya da ön seçimlerde yenilgiye uğradı. bir kısmı da 2020'de emekli olacak. yani parti bir dönüşüm geçiriyor ve bu dönüşümü trump'ın partide önemli bir mevkide olduğu dönemde geçiriyor.

bu qanon olaylarına kendini kaptıran 11 tane cumhuriyetçi, parti içi ön elemeyi geçip, kongre için kasım'da aday olmuş. bir zamanların şaşalı cumhuriyetçi partisi, resmen deep web'lerde pişen komplo teorisyenlerinin (bunda dış ülkelerin de payının olduğuna eminim) eliyle saçma sapan bir organizasyona dönüşüyor. eğer kasım'da trump kazanırsa, parti içinde yıkılması güç bir kült oluşmuş olacak. sonra da gop'un üstüne toprak atarlar artık.

20 yıl önce bir anket yapılsa ve "ruslar abd siyasetine sızacak, sence bunu hangi şekilde yaparlar?" diye sorulsa, cumhuriyetçiler seçeneği en az oy alan seçenek olurdu. gelinen noktaya bak.

trump tarafından kontrol edilen bir çete.bugün gerçekleşen kongre darbesi'nde aktif olarak rol almışlardır.2008 krizi ile başlayan tea party sürecinin en radikal kanatlarını oluşturmaktalar.kendileri cahil, saldırgan ve ırkçıdırlar.putin'in fonladığı alt-right hareketinin bir parçasıdırlar aynı zamanda.2016'da rusya'nın manipülasyonu neticesindeki e-mail olayları ile meydana gelmiş bu topluluk, dünya'yı sapkın küreselcilerin yönettiğini iddia etmektedirler.komplo teorileri ile beslenen bu ayak takımı amerika'da bolca destekçiye sahiptir.düşünce yapılarını amerika'da bulunan sapkın protestan kilislerin evanjelizmi beslemektedir bunların.sosyal medyada, reddit, 4chan gibi platformlarda sıkça takılırlar.


UYANIŞ

q her yerde

sesinizde

içinizde

zamanın akışında

iliğinizde

görüyor

önlüyor

zamanın ötesinde

erteliyor

test ediyor

limanın ötesinde

iniyor

yüklüyor

oralarda

rüzgarı esiyor..


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com