• Reklam

Reddit'te Borsa Savaşı: Kapitalizm Çöküyor mu?

Amerika Birleşik Devletleri’nde herkes borsa ile sosyal platform Reddit’in soluk soluğa kapışmasını izliyor. Mesele Nedir? 

Reklam
Reddit'te Borsa Savaşı: Kapitalizm Çöküyor mu?
30 Ocak 2021 - 00:25
  • Reklam
Yatırım fonları - adına short stock denilen bir yöntemle- borsa değeri düşük olan (ve daha da düşeceğini öngördüğü (Nokia, Blackberry gibi) şirketlerin hisselerini hisse sahiplerinden ödünç alıyor. 
Ödünç aldığı hisseyi birimi örneğin 15$’dan satıyor. Hesapta birim hisse 5$’a düşecek, yatırım fonu 15’e sattığını 5’e geri alacak ve 10$ da cebinde kalacak. Sürekli uygulanan ve aslında çok da “ahlaklı” olmayan bir yöntem.
Ama işte şu anda olan olay çok farklı.
Melvin Capital adlı bir yatırım fonu, hisse değeri 16-17$ olan GameStop adlı şirketin hisselerinden bu ‘short stock’ yöntemiyle para kazanmaya çalışırken, Reddit’te sıradan insanlardan oluşan bir grup bunu farkedince işler karışıyor.
Reddit’te örgütlenen grup bu hisseleri satın alıp fiyatı yükseltmeye başlıyor. Grup genişledikçe hisse değeri artıyor ve Elon Musk da bu gruba Twitter’dan destek olunca değeri birkaç gün önce 16-17$ olan hisse 460$’ı görüyor, şu anda 311$’dan satıyor. 
Bu neden önemli?

Melvin yatırım fonu, über-zenginlerin oluşturduğu 12.5 milyarlık bir fonken, son birkaç günde 5 milyar $ kaybedip iflas açıkladı. Borsa, zenginlerin “oyun oynadığı” bir sistemken sıradan insanlar örgütlenip bu oyunu kendi lehlerine bozuyorlar. Bir ilk yani.

İnsanlar bu hisselerden kazandıkları paraları da genellikle yardım derneklerine bağışlıyorlar. Kimi köpeğini ameliyat ettiriyor, kimi de annesinin evini tamir ettiriyor.

Yatırım sahipleri bu durumdan çok rahatsız oluyorlar. Ana akım medyada Reddit ahalisi için karalama kampanyası başlatıyorlar. Ve işin en ironiği, normalde ‘serbest piyasa’yı savunan zenginler şimdi devleti müdahaleye çağırıyorlar.
Ama tabi öyle bir dünya yok. Siz yaparken iyi, sıradan vatandaş yapınca kötü öyle mi?
Ayrıca bu ‘direniş’ GameStop dışında başka şirketlere de yayılmış durumda.

İnsanların hisse alım-satım için kullandıkları uygulamalara (Robinhood vs) kısıtlamalar geldi. Ayrıca, Blackberry, Nokia, AMC, GameStop ve benzeri hisselerin alışverişi donduruldu. 
Wall Street serbest piyasanın ruhuna aykırı işler yapıyor. 
 
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com