• Reklam

"Rhosus'un " Beyrut'ta Geliş Hikayesi

Dünyanın konuştuğu gemiye ne oldu; Lübnanlıların burnunun dibindeki gerçek belgelendi. Rhosus’un ve onun zamanında Beyrut’ta getirdiği tonlarca amonyum nitratın akıbeti, 150’den fazla kişinin öldüğü şiddetli patlamaya kadar bir daha gündeme gelmemişti

Reklam
Reklam
"Rhosus'un " Beyrut'ta Geliş Hikayesi
11 Ağustos 2020 - 03:16 - Güncelleme: 11 Ağustos 2020 - 05:40
Reklam

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta 4 Ağustos’ta patlayan 2 bin 750 ton amonyum nitratı 2013’te buradaki limana getiren Rhosus adlı geminin akıbetiyle ilgili yeni bilgiler ortaya çıktı.

New York Times’ın (NYT) konuya dair yürüttüğü araştırma, yıllardır aynı yerde duran geminin 2018’de su almaya başlayıp sonrasında tamamen denize gömüldüğünü ve patlamanın gerçekleştiği noktanın hemen karşısında sular altında olduğunu gösterdi.

Habere göre Gürcistan’dan Mozambik’e gitmek üzere yola çıkan ancak birçok yetersizliklerin tespit edilmesi üzerine yükünü Lübnan’da bırakan gemi 21 Kasım 2013’te Beyrut Limanı'na giriş yaptı fakat buradan bir daha ayrılmadı.

2014’te yayımlanmış bir habere göre liman yetkilileri 27 yaşındaki Rhosus’ta tespit ettikleri birçok eksikliğin ardından gemiye el koyarken, kaptan Boris Prokoshev ve mürettebattan bazılarına da gemiden ayrılmamaları talimatını verdi.

Prokoshev’in 2014’te aynı limanda amonyum nitrat dolu çuvallarla çekilen bir fotoğrafı da bu süreci doğrular nitelikte oldu.

Sonrasında Rhosus kaderine terk edilirken, Lübnanlı yetkililer de geminin kargosunu limandaki depoya naklettirdi. Gemi 2015’te şu an patlamanın yaşandığı bölgeden sadece yüzlerce metre uzakta iskeleye demirledi ve en az üç yıl boyunca orada kaldı.

Eski kaptan, NYT’ye verdiği röportajda başka denizcilerden Rhosus’un 2015 ya da 2016’da batmış olduğunu duyduğunu söyledi.

Ancak gazete, uydu görüntülerinin analizi ve gemi takip verilerinin incelemesi sonucu geminin Şubat 2018’de ciddi derecede su almaya başladığını ve tamamen denize gömüldüğü noktanınsa limanı ve başkentin bir kısmını harabeye çeviren patlama merkezinin hemen yakınlarında olduğunu açıkladı.
 

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com