Ruanda’da 6 binden fazla ibadethane kapatılacak

Ruanda'da 6 binden fazla ibadethane kapatılacak

Ruanda'da Cumhurbaşkanı Paul Kagame'nin, 100'den fazla  cami ve 700'ü başkent Kigali'de ülke genelinde yaklaşık 6 bin kilisenin kapatılmasına ilişkin kararı onayladığı duyuruldu.

06 Nisan 2018 - 19:48

Yerel basındaki haberlere göre Ruanda Cumhurbaşkanı Paul Kagame, sayılarının çok fazla olduğu  ve ibadet haricinde kullanıldığına inandığı için 6 bin 100 civarındaki ibadet  yerinin kapatılmasına onay verdi.

Bunlar arasında 100'den fazla cami ile 700'ü başkent Kigali'de olmak  üzere ülke genelinde yaklaşık 6 bin kilise yer alıyor. Su kuyusu ve fabrikalarımızın sayısı bu kadar var mı? Zannetmiyorum.  ifadelerini kullanan Kagame, ülkenin ekonomik durumunun bu kadar çok ibadethaneyi  kaldıramayacağını söyledi.Bu sayıyı ancak gelişmiş ülkelerin karşılayabileceği yorumunda bulunan  Kagame, ibadethanelerin kapatılmasında güvenlik faktörünün de önemli rol  oynadığını savundu.

Kagame, mart ayında ülkenin güneyinde pazar ayini sırasında bir  kiliseye yıldırım düşmesi sonucu 16 kişinin öldüğü, 140 kişinin yaralandığı olaya  işaret ederek, Bir papaz, açacağı kiliseden önce teoloji alanında ihtisas  yaptığı diplomasını ve açacağı ibadethanenin şimşek çarpmasından korunması için  paratonere sahip olması gerektiğini bilmelidir. değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan Kagame'nin seçim sistemini eleştirdikleri gerekçesiyle  ülkedeki yabancı diplomatlardan da hoşnut olmadığı belirtiliyor.Hoparlörden ezan okunması yasakRuanda yönetimi, ''gürültü kirliliğine neden olduğu'' gerekçesiyle  başkent Kigali'de hoparlörden ezan okunmasını yasaklamıştı.Ülkede, güvenlik, hijyen ve altyapı gibi yasal gereklilikleri  karşılamadığı ve gürültü kirliliğine sebep olduğu gerekçesiyle şubat sonunda 800  kilisenin kapatılmasına karar verilmişti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Were forecasters wrong or did state fail us? You be the judge with this forecast timeline
Were forecasters wrong or did state fail us? You be the judge with...
Gelin adayı Hanife'nin yeni mesleği şaşırttı
Gelin adayı Hanife'nin yeni mesleği şaşırttı