Ruhani’den IRIB’e eleştiri

Ruhani'den IRIB'e eleştiri

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, şeffaflık vurgusu yaptığı konuşmasında devlet televizyonunu eleştirdi.

08 Ocak 2018 - 20:16

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, başkent Tahran'da Ekonomi Bakanı Mesud Kerbasiyan ve  yardımcılarıyla gerçekleştirdiği toplantı sırasında yaptığı konuşmada, 28 Aralık  2017'de başlayan ve yaklaşık bir hafta süren protestolarla ilgili  değerlendirmelerde bulundu.Halkın sorunlarına kulak verilmesi ve İran Radyo Televizyon Kurumu'nun (IRIB) herhangi bir siyasi grubun değil halkın emrinde olması gerektiğine işaret  eden Ruhani, İşsizlik ve fakirlik sorunu sloganla çözülecek bir mesele değildir.  Herkes şeffaf olmalı. Halk kanaat sahibi olacak şekilde bilgilendirilmeli.

Devlet televizyonu siyasi bir grubun değil milletin aynası olmalıdır dedi. Kendi yaşantı tarzımızı gelecek nesillere dayatmak doğru değil İranlı gençler ile yöneticiler arasında kuşak çatışması yaşandığını  dile getiren Ruhani, şunları söyledi: Kendi yaşantı tarzımızı gelecek nesillere dayatmak doğru değildir.  Sorunun temelinde yatan nokta genç nesil ile yöneticilerimiz arasındaki ayrılık.  Halkın ekonomik, siyasi, kültürel ve sosyal talepleri var. Eğer halkla diyalog  kurup şeffaf olursak sorunlar çözülecektir. Devlet televizyonu olarak bilinen IRIB, 8 ulusal ve 30 bölgesel  kanalıyla ülkede TV yayıncılığı yapan tek kuruluş.

İran Lideri Ali Hamaney'e  bağlı olan kurum dışında ülkede özel kanalların çalışması yasak. IRIB ülkedeki  ılımlılar ve reformistler tarafından muhafazakârlar lehine yayın yapmakla  eleştiriliyor.İran'ın Meşhed kentinde 28 Aralık 2017'de bir grup göstericinin,  ülkedeki hayat pahalılığı, işsizlik, yolsuzluk gibi sorunları protesto etmesiyle  başlayan olaylar kısa sürede rejim karşıtı gösterilere dönüşmüştü.

Tahran,  Kirmanşah, Senendeç, Zencan, Şiraz, Kum, Şiraz, Ahvaz, Zahidan, Erak, Hurrem Abad  gibi pek çok kente yayılan olaylarda 20'nin üzerinde kişinin hayatını kaybettiği,  binden fazla göstericinin gözaltına alındığı belirtilmişti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Whitey Bulger lawyer says he will sue over prison killing
Whitey Bulger lawyer says he will sue over prison killing
New Jersey'de Uçak Golf Sahasına Acil İniş Yaptı
New Jersey'de Uçak Golf Sahasına Acil İniş Yaptı