San Francisco Çöküyor

San Francisco Çöküyor

ABD'nin en güzel şehirlerinden biri olan San Francisco'nun son durumu hiç iç açıcı değil. Silikon Vadisi'ne de ev sahipliği yapan şehir giderek daha ıssız hale geliyor.

11 Mayıs 2018 - 22:43

ABD'nin en büyük şehirlerinden biri olan San Francisco, son yıllarda göç vermeye başladı. Silikon Vadisi gibi teknolojinin kalbinin attığı yerlere ev sahipliği yapan şehir son yıllarda giderek ıssızlaşmaya başladı. Şehir günden güne halkını kaybetmeye ve boşalmaya başlıyor. Bu kaçışın birçok sebebi bulunuyor. Bunlar arasında en çok öne çıkanı ise ev fiyatlarındaki artış. Orta halli bir evin bile 1 milyon dolardan aşağı satılmadığı şehir, insanlar için cazip olmaktan uzaklaştı. Bu şehirde yaşamak zorunda olanlar ise banliyo olarak tabir edilen şehre belli bir mesafede olan yerleşim yerlerini tercih etmeye başladı. Ev alamayan ya da kiraları yüksek bulanlar karavan seçeneğini değerlendiriyorlar. Birçok yazılım mühendisi ya da teknoloji şirketi çalışanı normal bir evde oturmak yerine karavanda yaşamayı tercih ediyor.

Redfin tarafından yapılan bir araştırmaya göre ABD'nin en çok kan kaybeden, daha doğru bir ifadeyle insan kaybeden şehri San Francisco.

2017'nin son çeyreğini kapsayan araştırmaya göre 500 kişi arasında yapılan ankete katılanların yarısı şehri terk etmek istediğini belirtti. Peki neler oluyor bu koca şehirde?

Bu kaçışta en büyük sebep yükselen ev fiyatları. Artık fiyatlar öyle çığrından çıktı ki yıllarını bu şehirde geçirenler bile burnundan solur hale geldi.

Oysa şehrin biraz arkasına gittiğimizde, örneğin Sacramento bölgesine bu fiyatın katbekat düşük seviyelerinde ev alınabiliyor, kiralar da hayli uygun.

Şehirde hemen her şey aşırı pahalı olduğundan yıllık geliri 300 bin doların altında olanların koca şehirde rahat bir nefes alması pek mümkün görünmüyor.

İlginçtir, Silikon Vadisi'nde yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre yılda 400 bin dolara kadar gelir elde edenler kendilerini orta sınıf olarak görüyor; çünkü bu gelirle ev almayı göze alamayacaklarını biliyorlar!

Bir teknede yaşamaya karar verdikten 10 yıl sonra çift, hayatlarının geri kalanında denize oturmayı planlıyor. İlginç ama gerçek; şehirde yaşamanın daha pahalı olduğunu gören çift yatta hayatlarını sürdürmeye devam edecek!

2014'te Heather Stewart ve Luke Iseman şehirde evlerinde yaşarken aylık 2200 dolar harcamaları vardı; altından kalkamayacaklarını düşünüp çok daha küçük yere geçtiler! Bakın yeni evleri nasıl? İnanmanız epey güç olacak!

Bir illüstratör olan Peter Berkowitz, bir arkadaşının San Francisco'da dairesinde ev yapımı ahşap sandık içinde yaşıyor ve aylık 400 dolar harcaması var.


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Relentless California wildfires leave 82 dead, almost 700 unaccounted for
Relentless California wildfires leave 82 dead, almost 700 unaccounted...
3 dead, including police officer, after shooting on Chicago's South Side: Authorities
3 dead, including police officer, after shooting on Chicago's South...