San Francisco’da Bir Türk: Emrullah Demirkol

San Francisco'da Bir Türk: Emrullah Demirkol

Mehmet Kızmaz Amerika Günlüklerinde Türklerin işlettiği firmaları tanıtıyor. Amerika Birleşik Devletleri'nin San Francisco kentinde İtalyan restaurantı işleten Emrullah Demirkol yaklaşık 29 yıldır burada yaşıyor. İşte Emrullah Demirkol'un hayat hikayesi

26 Şubat 2018 - 13:26

1989 yılında Amerika Birleşik Devletleri'ne gemi ile gelen ve aslen Elazığ Karakoçanlı Emrullah Demirkol Teksas eyaletinde bir süre farklı işlerle çalıştı. Ardından bir İtalyan restaurantında bulaşıkçı olarak işe başlayan Demirkol 7 yıl boyunca çalıştığı işyerini satın aldı. 

Geldiği yıllarda bölgede Türkiye'nin tanınmadığını ifade eden Demirkol "Tanınmadığından dolayı Türk yemekleri de bilinmiyordu. İşin aslı bende İtalyan mutfağında çalıştığım için o yönde ustalaşmıştım. O nedenle İtalyan Restaurantı ismiyle devam ettim. Ama şimdiki aklım olsaydı Türk yemekleri ismiyle açardım." dedi.

Amerika Birleşik Devletleri'ne kaçak olarak giren Emrullah usta, "Mutfakta green cardımı aldım. Çalıştığım işyeri sahibi beni çok beğeniyordu. O bana Green Card aldı. 17 yıldır da ABD vatandaşıyım. Çoluk çocuğumuzun rızkını kazanıyoruz." diye konuştu.

Türkiye'de 15 gün Ekmek yapma kursu gördüğünü aktaran Emrullah Demirkol "Burada İtalyan pastalarının yanısıra, Üsküdar'da özel bir ekmek fabrikasında kurs gördüm. O ekmeğin aynısını burada biz yapıyoruz. Bizi özel yapanda budur." şeklinde sözlerini sürdürdü.

Müşterilerinin genel olarak Amerikalı oluğunu belirten Demirkol "Hafta içi saat 11:00'de servisimiz başlıyor. Akşam yemekleri ise 9:00'a kadar sürüyor. Türkler genelde Türk restaurantlarını tercih ediyorlar. Ama benim Türk olduğumu öğrenenler bırakmıyor bizi. Bizim pastaları beğenenler bırakmıyor. Hello Parkın merkezi bir yerindeyiz. Herkesi beklerim." dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Navy searching for missing sailor in Arabian Sea
Navy searching for missing sailor in Arabian Sea
Deputy fatally shot, suspect 'down': Officials
Deputy fatally shot, suspect 'down': Officials