• Reklam
Reklam

SBA ve PPP Ödemelerinde Son Durum

Yaşar Dağlar, SBA'in yaptığı paranın bittiği ve başvuruların durdurulduğu yönündeki açıklamasını tüm detaylarıyla aktarıyor. Ayrıca restoran sahiplerine yapılacak destek için başvurular da başladı. Bu konu hakkında da bilgi paylaşıyor.

Reklam
SBA ve PPP Ödemelerinde Son Durum
07 Mayıs 2021 - 21:40
  • Reklam
SBA iki gece önce herkese kötü bir sürpriz yaptı. Bu sürpriz PPP bütçesindeki paranın artık bittiğini bu yüzden de başvuruları durdurduğunu açıklaması idi. Fakat Yaşar Dağlar işin aslının pek de öyle olmadığı yönünde fikir beyan ediyor. SBA'de hala belli bir miktar para olduğunu söylüyor. SBA kendisini sağlama alabilmek için mi, yoksa kendisine göre bir programa göre hareket ederek mi böyle bir açıklama yaptı bilinmez ama en azından 10 gün daha bu rakamların devam etmesi bekleniyordu Dağlar'a göre.

SBA bundan sonraki başvuruları kabul etmeyeceğini duyurdu, fakat bundan önce başvurulmuş ve SBA'ye yönlendirilmiş olan bütün başvurular aynı şekilde devam edecek. Yani SBA bunları iptal etmedi. Dosyanız bir banka aracılığıyla SBA'e ulaştırıldıysa bu, haklarınızın devam ettiği anlamına geliyor.

SBA bütün bankaların başvurularını durdurdu ama küçük 'minority' denilen kesimlerin
bankalarından başvuru almaya devam ediyor. O sebeple tamamen bütün başvuruların bittiği
anlamına gelmiyor bu açıklama. Hala başvurulabilecek yerlerden PPP için başvuru yapılabilir.

Dağlar kendi araştırmalarıyla 3 adet daha 'minority' denilen küçük kesimlerin temsilcisi olarak
görülen bankalardan tespit ettiğini açıklıyor. Onlarla çalışmaya başlamış. O sebeple kendisi aracılığıyla başvuru yapan kişilerin akıllarına takılan sorular varsa içlerinin rahat olmasını öneriyor. 1. PPP'yi alıp 2. PPP'yi bekleyen ya da 2. PPP için başvurup 1. PPP'nin sonucunu bekleyen kişilerin içleri rahat olsun diyor. Ama yine de SBA bu 'minority' bankaları aracılığıyla başvuruları da durdurursa yapacak bir şey olmadığının da altını çiziyor.

PPP başvurusu yapıp da para alamayan çok ciddi miktarda kurum, firma ve hala başvuru aşamasında olan yerler var. Bu kişilerin ve firmaların PPP'den faydalanamayacağını açıklıyor Dağlar, eğer SBA'in dediği şekilde başvurular durdurulursa. 31 Mayıs'a kadar başvuru süresi vardı. Bu tarihten sonra da 30 Haziran'a kadar SBA'in başvuruları inceleme geri dönme süresi var.

Peki, SBA parayı bitirdiyse ne olacak?
Dağlar'ın tahmini şu yönde; kendisi de dahil olmak üzere herkesin tokat yemiş gibi hissettiğini
söylüyor. Tedirgin hissettirdi ve kızdırdı. Ve bu durumun da Washington D.C.'deki milletvekili ve
senatörlere yansıyacağı kanısında. Bu sebeple SBA'e ekstra bir bütçe ayıracaklarını tahmin ediyor. Bu da önümüzdeki 1-2 hafta içinde belli olur. O zaman da SBA yine 31 Mayıs'a kadar başvurularını almaya devam eder düşüncesinde.

Restoran sahipleri için de iki gün önce PPP başvuruları başladı. SBA'in onayından geçen işletmeler ciddi rakamlarda para alacaklar. Bu paranın özelliği de tıpkı PPP'ler gibi hibe edilecek olması. Aralarındaki fark ise; SBA, restoranları üç ayrı kategoride değerlendirecek.

Birinci grup, 1 Ocak 2019'dan önce kurulan restoranlar, ikinci grup 1 Ocak 2019'dan sonra kurulan restoranlar, üçüncü grup ise 1 Ocak 2020'den sonra kurulan ve kurulma aşamasında olduğu vakit açılamamış masraf etmiş restoran ve yiyecek sektöründeki tüm işletmeler.

SBA masrafları ödeyecek, 2019 ve 2020cirosu arasındaki farkı karşılayacak. Eğer bu restoran sahipleri PPP'den para aldılarsa o miktar bu ödemelerden düşülecek.

KAYNAK: Yaşar Dağlar

 

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com