• Reklam

Şengül Boybaş, Netflix'in Atiye Dizisine İlham Oldu

Netflix'te yayınlanan ve çok tartışılan Atiye dizisine ilham olan kitabın yazarı Şengül Boybaş kitabını anlattı. Göbeklitepe'nin hikayesinin anlatıldığı dizide Atiye. İstanbul'da bir ressam, çıktığı kişisel yolculukta Anadolu'daki arkeolojik bir alana dair evrensel sırları ve bu alanın kendi geçmişiyle ilişkisini ortaya çıkarır.

Reklam
Reklam
Şengül Boybaş, Netflix'in Atiye Dizisine İlham Oldu
05 Ocak 2020 - 10:42
Reklam

"Sıradan biri olman sıradışı bir kadere sahip olamayacağın anlamına gelmiyor.” “İnsanın kaderini sevebilmesinin şartı onu anlamasıdır. Anlayamadığımız şeyi sevemeyiz. Hayatının neden bu halde olduğunu bir kere anladın mı, kaçınılmaz olarak değişirsin. Sen değişince, kaderin de değişir. Değişim, anlamanın bir numaralı yan ürünüdür. Meseleye böyle bakınca da, kaderimizi anlamanın onu şekillendirmeye giden ilk ve en önemli adım olduğunu söylemek yanlış olmaz.” diyen Şengül Boybaş "İnsanların hayatına dokunmayı seven, yeni şeyler öğrenmekten keyif alan biriyim. Tarihi öğrenmeye çok meraklıyım, bu yüzden araştırmalarıma hız kesmeden devam ediyorum. Zaten Türkiye’de doğup bu toprakları teneffüs edip bu tarihe, kadim bilgiye kayıtsız kalmak ve buradan beslenip yazmamak gerçekten imkânsız. Aslına bakarsanız benim gibi biri kendinden bahsederken biraz çorak kalıyor çünkü tıpkı Sahra Çölü gibi üzeri milyonlarca metreküp kum altında kalmış koca bir tarihin izleyicisiyim…   
Yazmayı kendimi bildim bileli hep seviyordum. Yazarlık hayatım aslında çok küçük yaşlarda yazdığım bir kompozisyonla başladı. İlkokulda İstanbul genelinde yapılan bir yarışmada birinci olmuştum. Konu çevre temizliğiydi. J Sonra günlükler, kendi kendime aldığım notlar, denemeler derken Atiye girdi hayatıma." dedi.

Göbeklitepe'ye gittiğini aktaran Boybaş, "2 buçuk sene boyunca araştırma yaptım. Aslında çıkış yolu hayatımız içindeki sıkışmışlık duygusuydu. Sorgulamaya başladığınızda artık eskisi gibi olmuyorsunuz. Göbeklitepe kayıp bir medeniyet, üzeri örtülmüş bir inanç merkeziydi. Bu haliyle benim için hayli gizemliydi. İnsan bilincinin ve hafızasının unuttuğu ve açıklayamayacağı kadar derin bir kült. Göbeklitepe’de silinmiş ya da örtülmüş bu taşları insanlığın örtülü hafızasına benzetiyorum. Örtülü hafıza çok sihirli ve açığa çıkmayı bekleyen binlerce gizemi barındırıyor. Toprağın perdelediği, doğanın sakladığı diyelim ancak mana alemlerinden hissedilebiliyor…. Benim için manası üzerimdeki perdeyi araladı." şeklinde konuştu.
Şengül Boybaş tarafından kaleme alınan “Dünyanın Uyanışı” adlı kitaptan esinlenerek hazırlanan dizi, genç ressam Atiye’nin sürükleyici ve mistik hikayesini konu alıyor. Atiye, ailesi ve sevgilisi Ozan ile İstanbul’da sade ve mutlu bir hayat sürmektedir, ta ki dünyanın en eski tapınağı Göbeklitepe’de yapılan bir keşifle hayatı değişene kadar.
Bölgedeki kazı çalışmalarını yürüten arkeolog Erhan, Atiye ile Göbeklitepe arasındaki mistik ilişkiyi gözler önüne seren bir sembol keşfeder. Atiye ona bambaşka bir kapı açan bu gizemli olayın peşine düşerek antik tapınakta geçmişini aramaya karar verir. Bu gizem perdesi aralandıkça Atiye’nin karşısına çıkan olaylar ona geçmişle geleceği, gerçek ile ruhani arasındaki her şeyi sorgulatacaktır.
Netflix Uluslararası Yapımlar Genel Müdür Yardımcısı Kelly Luegenbiehl’ın açıklamaları şöyle:
“Türkiye’de olduğu kadar dünyada da büyük ilgi gören Netflix’in ilk orijinal Türk dizisi Hakan: Muhafız’dan sonra ikinci Türk dizimizin de çok sevileceğine inanıyoruz.
“Beren Saat’in başrolde olduğu bu dizi ile Türkiye’den yepyeni ve heyecan verici bir başka hikayeyi, dünyanın dört bir yanına taşıyacağız. Hakan: Muhafız ile İstanbul’da başlayan yolculuğumuz yeni dizimiz Atiye ile başta Göbeklitepe ve Nemrut olmak üzere, zengin Anadolu topraklarının doğal güzellikleri ile tarihi ve kültürel değerlerini dünyayla buluşturacak. Atiye gibi güçlü bir kadın karakterle ekranlara dönüş yapacak olan Beren ile çalışıyor olmaktan ötürü çok mutluyuz.”


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com