• Reklam

Silikon Vadisi'nde Staj: Ege Çetindağ

İstanbul Teknik Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyan Ege Çetindağ, son stajını yurtdışında gerçekleştirmek istemiş. Aslında hayalinde Avrupa okulları olmasına rağmen, kader onu Silikon Vadisi'ne sürüklemiş.

Reklam
Silikon Vadisi'nde Staj: Ege Çetindağ
05 Mart 2021 - 19:24
  • Reklam
Çevresine haber salıp beklemeye başladığında, bir tanıdıklarından haber gelmiş. Amerika'da yaşayan bir tanıdıklarının vasıtasıyla '11Sight' firmasıyla iletişime geçmiş. Aslında çok çekingen bir mizaca sahip olmasına rağmen, staj arayışında bu duygusunu yenip, tanıdığı herkese baskı yapmış. Hiç ilgilenmeyen bir dolu insanla karşılaşmasına rağmen, yılmamak gerektiğine vurgu yapıyor.

Aslında İTÜ Teknokent'te de şubeleri bulunan, yine Silikon Vadisi'nde bir Türk firmasından da staj kabulü almasına rağmen o '11Sight'ı tercih etmiş. Çünkü diğer firma network işi yaptığı için sevmemiş, Ege yazılım üzerinde yoğunlaşmak istiyor.

Yüksek lisansını 'görüntü işleme' üzerine yapmak istiyor. Daha önce bu alanda Amerika'daki bir yarışmaya da katılmış. Fakat bu sefer Almanya ya da başka bir Avrupa ülkesini seçmeyi düşünüyor.

Yazılım Mühendisliği Mi, Bilgisayar Mühendisliği Mi?
Bilgisayar mühendisliği bölümünde çok fazla elektronik üzerine dersler de verildiğini söyleyen Ege, bu durumu biraz gereksiz buluyor. Çünkü çoğunun unutulduğunu söylüyor.

Ama, bilgisayar mühendisliği okuyan biri rahatlıkla yazılım işi yapabiliyor. Zaten Türkiye'de çok fazla yazılım mühendisliği bölümü olmadığını de belirtiyor.

'11Sight'
Satıcıyla alıcının görüntülü görüşmesini sağlayan bir sistem bu. Burada 3 ay staj görecek olan Ege, web uygulaması bölümünde çalışıyor.

Yazılımcı Olmak İsteyenlere Tavsiyeleri
Ege'ye göre yazılım öğrenmenin birinci koşulu, devamlı yazılım deneyimlemek. Çünkü okulda bile hocaların öğretmediğini, sadece konuyu verdiklerini geri kalanını kendi çabanızla evde çalışarak hallettiğinizi söylüyor.

Bol bol pratik yaparak öğrenildiğine işaret ediyor. Hatta bu işin yüzde 95'i diyor. İnternetten araştırarak her türlü alt yapıya ulaşabilirsiniz.

İngilizce öğrenmek şart. Ege, özel okula gitmemesine rağmen özel merakı ve çabasıyla İngilizce öğrenmiş.

Silikon Vadisi'nin Farkı
Herkesin aşırı sakin olduğu bir yer Ege'ye göre. İnsanlar mutlu. Çok güzel bir özgürlük var, kimse kimseye karışmıyor.

KAYNAK: Levent Sapci

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com