Soyguncu Google Haritadan Tespit Edildi

Amerika Birleşik Devletleri’nin Virginia eyaletinde banka soyan bir şüpheli Google'ın yardımıyla birkaç hafta sonra yakalandı. Yargılanmasına devam edilen şüpheli, kişisel konum bilgilerini paylaştığı için Google'ı suçluyor ve davanın usule aykırı olduğunu savunuyor.

Soyguncu Google Haritadan Tespit Edildi
21 Kasım 2019 - 18:32

24 yaşındaki Okello Chatrie Virginia eyaletinde silahla girdiği bankadan 195 bin dolar alarak kaçtı. Olay 20 Mayıs 2019 tarihinde Virgina eyaletinin küçük Midlothian kentinden gerçekleşti.

Soruşturmayı yürüten polis, güvenlik kamera kayıtlarında zanlının soygun esnasında cep telefonu kullandığını tespit etti. Bunun üzerine savcı kararı ile Google’den o saatte ve o bölgede bulunan bütün cep telefonlarının takip listesini alındı.

Polis, Google'ın "geofence" (coğrafi mevki koruma duvarı) hizmeti sayesinde şüpheli olduğu düşünülen 19 kişinin verilerine ulaştı ve asıl şüpheli olan Okello Chatrie'yu yakaladı.

Google Map veya Gmail hesabı kullanıcıları Google tarafından takip edilebiliyor ve yargı kararıyla bu bilgiler gerektiğinde güvenlik güçleriyle paylaşıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum