• Reklam
Reklam

Sputnik V Aşısının Ciddi Yan Etkiler Ortaya Çıktı

Rusya'nın geçen aylarda tescillendirerek dikkatleri üzerine çektiği corona virüsü aşısı Sputnik V ile ilgili ilk elden açıklamalar geldi... Aşıyı geliştiren Gamaleya Enstitüsü Başkanı Alexander Gintsburg, "Aşıya hızla ulaşmak için kestirmeden gitmedik. Katılımcıların yüzde 15'inde aşının yan etkisi ortaya çıktı" dedi.

Reklam
Sputnik V Aşısının Ciddi Yan Etkiler Ortaya Çıktı
29 Eylül 2020 - 05:14 - Güncelleme: 29 Eylül 2020 - 06:19
  • Reklam

Rusya küresel aşı geliştirme yarışındaki temposunu artırmaya ve geliştirmekte olduğu corona virüsü aşısının ilk altı hafta sonundaki ilk sonuçlarını açıklamaya hazırlanıyor.

Sputnik V isimli aşının geliştiricisi olan Gamaleya Enstitüsü’nün Başkanı Alexander Gintsburg aşının geliştirilme hızının bu “salgınla savaş” koşullarında gerekli olduğunu söyledi.
Rusya’nın corona virüsü aşısını insanlar üzerindeki deneyler sürerken son derece hızlı bir şekilde toplu olarak aşılama yapmaya başlaması bazı gözlemciler tarafından ülke prestijinin bilimsel metot ve güvenlik konularının önünde tutulduğu şeklinde yorumlanmıştı.

Gintsburg, “İnsanlar savaşta olduğu gibi hayatını kaybediyor. Ancak bizim ilerleyiş hızımız medyanın söylediği gibi kestirmeden gittiğimiz anlamına gelmiyor. Öyle bir şey mümkün değil. Benim için örneğin bu süre çok kısa ama bu konuyla ilgili çalışma yapan insanlara göre çok uzun bir süreden bahsediyoruz” dedi. Gintsburg ekibinin aşıyı geliştirmek için zorlu bir son tarih belirlediğini ancak Sputnik V’in geliştirilmesinde güvenlik ve etkililik prensiplerinin gözetildiğini söyledi.

İlk 42 gün içerisinde gönüllülerin sonuçlarının paylaşılması Rusya’nın aşı çalışmalarının son aşaması olarak bilinen üçüncü aşama sonuçlarını dünyada ilk kez paylaşan geliştirici olma şansının bulunduğu anlamına geliyor.

Rusya 9 Eylül’de 5,000 kişiye aşı yapmış ve bu nihai sonuçların 21 Ekim’den sonra açıklanacağı şeklinde yorumlanmıştı. Rusya Varlık Fonu nihai sonuçların Ekim ya da Kasım ayında açıklanmasını beklediğini açıklamıştı.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com